16 Դեկտեմբեր 2020 - 13:24 AMT
Հայկական կողմի տեղեկություններով՝ Խծաբերդի ու Հին Թաղերի հատվածում նաև ռուս խաղաղապահներ են գտնվում շրջափակման մեջ, «Ազատության» հետ զրույցում հայտարարել է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Մեր տեղեկություններով՝ նաև ռուս խաղաղապահներ են գտնվում շրջափակման մեջ: Կապի խնդիր կա, որովհետև տեղանքի բերումով, նաև իրադարձությունների բերումով հաղորդակցության որոշակի խնդիրներ կան, ընդ որում՝ այդ խնդիրներն ունեն նաև ռուս խաղաղապահները, և այնտեղ որոշակի ճգնաժամային իրավիճակ ունենք»,- ասել է Փաշինյանը՝ պատասխանելով Հին Թաղեր ու Խծաբերդ գյուղերի հատվածում շրջափակման մեջ գտնվող զինծառայողների մասին հարցին։
Փաշինյանը ևս հաստատել է, որ Հադրութ-Շուշիի հատվածում` Խծաբերդ, Հին Թաղեր հատվածում, գերիներ կան։
Անդրադառնալով իր հրաժարականի պահանջին՝ նա նշել է, որ այդտեղ հարցն այն է՝ «ով է որոշում, թե ով է Հայաստանի Հանրապետությունում վարչապետը»:
«Ժողովուրդը պետք է իր ընտրությամբ որոշի, արտահերթ ընտրությունները չեն կարող լինել միայն իմ կամքով և որոշմամբ, դրա շուրջ պետք է ձեռք բերվի համաձայնություն։ Շատ լավ, ես ասում եմ՝ ես ինձ համարում եմ թիվ մեկ պատասխանատուն, բայց չեմ համարում թիվ մեկ մեղավորը»,- ասել է նա։
Փաշինյանը հայտարարել է, թե պատերազմից խուսափելու տարբերակը Ղարաբաղի հետագա կարգավիճակից հրաժարվելն էր, իսկ իրավիճակը հասել էր մի կետի, երբ պատերազմն անխուսափելի էր:
«Մենք էլ ենք վերլուծել, որ հնարավոր է չպարտվել, և եթե հնարավոր է չպարտվել, ուրեմն պետք չէ հանձնվել»,-նշել է նա։

По сведениям армянской, российские миротворцы также находятся в окружении на участке сел Хцаберд и Хин Тагер Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики). Об этом в интервью Радио Азатутюн заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян.
«По нашим сведениям, российские миротворцы также находятся в окружении. Есть проблема со связью, потому что из-за местоположения, а также из-за событий есть определенные проблемы со связью, причем эти проблемы есть и у российских миротворцев, и там у нас сложилась определенная кризисная ситуация», – заявил Пашинян.
16 декабря президент Арцаха Араик Арутюнян заявил, что несколько десятков армянских военнослужащих попали в плен к азербайджанской стороне в направлении села Хцаберд. При этом омбудсмен Арцаха Артак Бегларян заявил, что на участке Хцаберда за последние дни пропали около 60 военнослужащих.
Пашинян также подтвердил, что на участке Гадрут-Шуши в плен попали армянские военнослужащие.
Отвечая на вопрос, не логично ли в этой ситуации, чтобы произошла хотя бы смена премьер-министра РА, Пашинян заявил: «Вопрос не в том, уйдет премьер-министр или нет, вопрос в том, кто решает, кто будет премьер-министром в Республике Армения. Народ должен решить это своим выбором, внеочередные выборы не могут проводиться только по моей воле и решению, вокруг этого должно быть достигнуто соглашение».
По словам премьера, вариантом избежать войны был, «фактически, отказ от будущего статуса Карабаха».
«Ситуация дошла до точки, когда война была неизбежна. Мы также проанализировали, что возможно не проиграть, и если возможно не проиграть, значит, не нужно сдаваться», – отметил премьер.