Ադրբեջան Հայաստանի քաղաքացիների առանց վիզայի մուտքի թույլտվությունը 28 տարվա վաղեմություն ունի, իսկ 1992-ին ստորագրված համաձայնագրի նորմերը փաստացի չեն գործում, առանձնահատուկ դեպքերում երկու երկրի քաղաքացիների մուտքը Հայաստան կամ Ադրբեջան իրականացվում է հատուկ թույլտվության հիման վրա, PanARMENIAN.Net-ին ասաց արտաքին գործերի նախարարության խոսնակ Աննա Նաղդալյանը։
«1992-ի հոկտեմբերի 9-ին Բիշքեկում ստորագրված ԱՊՀ անդամ պետությունների քաղաքացիների՝ իրենց տարածքով առանց վիզայի տեղաշարժման մասին Համաձայնագրով սահմանվել է միմյանց տարածք քաղաքացիների առանց վիզայի մուտքի, ելքի և տեղաշարժի ռեժիմ, այդ ընթացակարգերը ներպետական օրենսդրությամբ կարգավորելու հնարավորություն, ինչպես նաև տեղաշարժի նկատմամբ սահմանափակումներ կիրառելու և այլ ներքին կարգավորումներ սահմանելու իրավասություն։ Հետագայում, ԱՊՀ անդամ մի շարք պետությունների հետ առանց մուտքի վիզայի այցելությունների ռեժիմը լրացվել կամ փոխարինվել է երկկողմ համաձայնագրերով»,-նշեց է Նաղդալյանը։
Նրա խոսքով՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի քաղաքացիների համար նշված համաձայնագրի իրավական նորմերը de facto չեն գործում և առանձնահատուկ դեպքերում երկու երկրների քաղաքացիների մուտքը Հայաստան կամ Ադրբեջան փաստացի իրականացվում է հատուկ թույլտվության հիման վրա՝ իրավասու մարմինների անմիջական հսկողության ներքո։
«Համաձայն «Օտարերկրացիների մասին» օրենքի 6-րդ հոդվածի 1-ին մասի՝ օտարերկրացիների Հայաստանի Հանրապետություն մուտք գործելու պայման է սահմանային հսկողություն իրականացնող Հայաստանի Հանրապետության կառավարության լիազորած պետական կառավարման մարմնի (սահմանապահ ծառայության) թույլտվությունը, որը կիրառվում է ցանկացած օտարերկրացու պարագայում՝ անկախ վիզային ռեժիմից կամ անկախ վիզայի պահանջից»,-եզրափակեց Նաղդալյանը` հավելելով, որ այս տեղեկությունը մշտապես հասանելի է եղել ՀՀ ԱԳՆ կայքում:
Հունվարի 8-ին որոշ լրատվամիջոցներ տեղեկություն էին տարածել, թե արտաքին գործերի նախարարությունը դեկտեմբերի 17-ին թարմացրել է այն երկրների ցանկը, որոնց քաղաքացիները փոխադարձության սկզբունքով, նշված տեսակների վավեր անձնագրերի առկայության պարագայում ազատվում են մուտքի վիզա ձեռք բերելու պահանջից, և այդ ցանկում է նաև Ադրբեջանը։

8 Январь 2021 - 14:58 AMT
Соглашение о безвизовом режиме для граждан Армении и Азербайджана существует уже 28 лет, но de facto не действует. Об этом сообщила PanARMENIAN.Net пресс-секретарь МИД Армении Анна Нагдалян, комментируя опубликованный МИД РА 17 декабря список стран, граждане которых по принципу взаимности освобождаются от необходимости получения визы, в который включен Азербайджан.
По словам Нагдалян, в особых случаях въезд граждан обеих стран в Армению или Азербайджан осуществляется на основании специального разрешения.
«Правительства государств-участников СНГ, подписавшие 9 октября 1992 года в Бишкеке соглашение, договорились о том, что граждане этих стран имеют право въезжать, выезжать и передвигаться по их территории без виз при наличии документов, удостоверяющих их личность или подтверждающих их гражданство. Позже безвизовый режим с рядом стран СНГ был дополнен или заменен двусторонними соглашениями», – отметила Нагдалян.
Она подчеркнула, что правовые нормы подписанного в 1992 году в Бишкеке Соглашения о безвизовом режиме для граждан Армении и Азербайджана de facto не действуют, а в отдельных случаях въезд граждан двух стран в Армению или в Азербайджан фактически осуществляется на основании специального разрешения – под прямым контролем правомочных органов двух стран.
8 января в некоторых армянских СМИ появилась информация о том, что МИД Армении 17 декабря обновил список стран, граждане которых по принципу взаимности освобождаются от необходимости получения визы, и в списке оказался также Азербайджан.