9 Հունվար 2021 - 08:51 AMT
Շուռնուխ գյուղի բնակիչ Ստյոպա Մովսիսյանին պատկանող անասնաշենքը GPS համակարգի կամ Գուգլ քարտեզի (Google Maps) կիրառության արդյունքում բաժանվել է 2 մասի` «ադրբեջանական» և «հայկական», փոխանցում են Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակից:
ՄԻՊ-ից նշում են, որ պետական սահմանների որոշման հարցում «նման մեխանիկական մոտեցումները, նման արագությամբ գործընթացները պետք է ուղղակի բացառվեն» ու փոխարինվեն մասնագիտական մոտեցմամբ:
ՄԻՊ-ից հայտնել են, որ ինչպես տան, այնպես էլ անասնաշենքի նկատմամբ սեփականության իրավունքի պետական գրանցումը հաստատված է ՀՀ կադաստրի կոմիտեի վկայականներով:
«Հենց այդ տան տարածքում մենք փորձեցինք Գուգլ քարտեզների մի քանի տարբերակներ, որոնցից ամեն մեկը ցույց տվեց տարբեր արդյունք, այդ թվում՝ Ստյոպա Մովսիսյանի տունը ու Շուռնուխ գյուղն ամբողջությամբ ներկայացնելով Հայաստանի Հանրապետության տարածքի մաս»,-հայտարարել են ՄԻՊ-ից։
Պաշտպանի գրասենյակից նշել են, որ նման պատմությունները բազմաթիվ են, իսկ կոնկրետ օրինակներն ապացուցում են, որ սահմանների որոշման մինչ այս պահը կիրառվող մոտեցումների, GPS կամ Գուգլ քարտեզի (Google Maps) «մեխանիկական կիրառության պատճառով վտանգվել, իսկ հատկապես սեփականության ու մի շարք այլ իրավունքների դեպքում կոպտորեն խախտվել են ՀՀ սահմանային բնակիչների իրավունքները»:
Ավելի վաղ հայտարարվել էր, որ Սյունիքի մարզի սահմանային Շուռնուխ գյուղի 12 տուն անցնում է ադրբեջանական կողմին՝ ըստ Ադրբեջանի ԽՍՀ քարտեզի։

9 Январь 2021 - 10:34 AMT
Животноводческая постройка, которая принадлежит жителю армянского приграничного села Шурнух Степе Мовсисяну и непосредственно примыкает к его дому, в результате использования GPS (Global Positioning System) или Google Map была разделена на две части – «армянскую» и «азербайджанскую». Об этом сообщил омбудсмен Армении Арман Татоян.
«Причем государственная регистрация прав собственности как на дом, так и на животноводческую постройку, подтверждается свидетельствами Кадастрового комитета Республики Армения.
В районе этого дома мы попробовали несколько версий Google Maps, каждая из которых показала разный результат, при этом показывая дом Степы Мовсисяна и село Шурнух полностью на территории Республики Армения», – сообщил омбудсмен.
Он отметил, что таких историй сегодня много, и подчеркнул, что механические подходы к делимитации государственных границ Республики Армения следует просто исключить.
«Именно такие конкретные примеры доказывают, что из-за применяемых по сей день подходов к делимитации границы, механического использования GPS или Google Map (особенно в случае собственности и ряда других прав), права жителей приграничных территорий Республики Армения были грубо нарушены. Фактически люди не могут пользоваться своей собственностью – даже при наличии документа на собственность», – отметил Татоян.
По его словам, необходимы профессиональные подходы, результаты научных исследований, детальная работа комиссии на месте, надлежащая правовая база и т.д.
Ранее стало известно, что 11 из 12 домов, стоящих в нижней части трассы М-2, проходящей через армянское приграничное село Шурнух, перешли под контроль Азербайджана, но из соображений безопасности семья из 12-го дома тоже покинула свой дом.