11 Հունվար 2021 - 06:37 AMT
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն անարգել հասել է «Զվարթնոց» օդանավակայան ու մեկնել Մոսկվա՝ չնայած ընդդիմադիրների ակցիային ու ճանապարհը փակելու փորձին, փոխանցում է Aravot.am-ը։
Ընդդիմության ներկայացուցիչները հունվարի 11-ին՝ ժամը 8-ից փորձել են փակել «Զվարթնոց» օդանավակայան տանող ճանապարհն ու խոչընդոտել վարչապետի մեկնումը Մոսկվա։
Վաղ առավոտից ճանապարհային ոստիկանությունը քաղաքացիների համար փակել է դեպի օդանավակայան տանող ճանապարհը` Իսակովի պողոտայով վարչապետի ավտոշարասյունն անարգել հասել է «Զվարթնոց»: Շարասյան անցնելուց հետո, ճանապարհը քաղաքացիների համար բացվել է:
Հունվարի 11-ին Մոսկվայում նախատեսված է եռակողմ հանդիպում Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների միջև, ինչպես նաև առանձին Պուտին-Փաշինյան, Պուտին-Ալիև հանդիպումներ։ Փաշինյանի խոսնակն ավելի վաղ տեղեկացրել է, որ հանդիպումը լինելու է տնտեսական հարցերի, անհետ կորածների ու գերիների խնդիրների շուրջ։
Ցուցարարները հայտարարել են, թե ոստիկանությունը բերման է ենթարկել «Հայրենիք» կուսակցության խորհրդի անդամ Արսեն Բաբայանին: Նա ոստիկանության կենտրոնական բաժանմունքում է: Ակցիայի մասնակիցները Ոստիկանության և ԱԱԾ աշխատակիցներին էլ կոչ են արել չծառայել Փաշինյանին։
Ցուցարարներից մեկը հայտարարել է, թե Փաշինյանին հաջողվել է մեկնել Մոսկվա, սակայն եթե նա հակահայկական փաստաթուղթ ստորագրի, «օդը նրա վերադարձի համար փակ է լինելու»։

11 Январь 2021 - 07:00 AMT
С 08:00 утра 11 января близ ереванского аэропорта «Звартноц» представители оппозиционных партий провели акцию протеста с целью помешать вылету самолета премьер-министра Армении Никола Пашиняна в Москву, где запланированы его встречи с президентами России Владимиром Путиным и Азербайджана Ильхамом Алиевым.
Полицейские перекрыли улицы и проспекты, ведущие к аэропорту. А после проезда колонны премьера дорога вновь была открыта.
Таким образом, оппозиционерам не удалось помешать вылету премьера, самолет Пашиняна отправился в Москву.
Премьер-министр Армении Никол Пашинян и президенты России и Азербайджана Владимир Путин и Ильхам Алиев 11 января проведут встречу в Москве. Как сообщила пресс-секретарь Пашиняна Мане Геворгян, заранее запланированная повестка трехсторонней встречи носит экономический характер, который касается открытия региональных коммуникаций, осуществления международных грузоперевозок, в том числе, из Армении в РФ, Иран, а также из центральных районов Армении в Сюникскую область. Также будут обсуждаться вопросы возвращения пленных, поисково-спасательных работ солдат, оставшихся в азербайджанском тылу, обнаружения тел погибших, выяснения судьбы пропавших без вести.