12 Հունվար 2021 - 10:19 AMT
Կորոնավիրուսի դեմ պատվաստանյութեր ձեռք բերելու համար Հայաստանը բանակցություններ է անցկացնում մի քանի ուղղություններով: Պատվաստանյութի առաջին խմբաքանակը նախատեսվում է ունենալ հունվարի վերջին կամ փետրվարի առաջին կեսին, հայտարարել է առողջապահության նախարարության Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնի գլխավոր տնօրենի տեղակալ, իմունականխարգելման ազգային ծրագրի ղեկավար Գայանե Սահակյանը:
Նա նշել է, որ բանակցություններ են վարում այն պատվաստանյութերը ձեռք բերելու ուղղությամբ, որոնք անցել են անհրաժեշտ հետազոտություններն ու փորձարկումները՝ «Սպուտնիկ V»-ն, Pfizer-BioNTech-ը, «Մոդերնա» ընկերության պատվաստանյութը, AstraZeneca-ն:
«Նախատեսում ենք բնակչության 10%-ի համար ձեռք բերել պատվաստանյութ՝ սկզբում միայն ռիսկի խմբերում պատվաստումներ իրականացնելու համար: Բանակցություններ են անցկացվում պատվաստանյութի ներկրման ժամանակահատվածի շուրջ: Մինչև հունվարի վերջ, փետրվարի առաջին կեսը կլինի պատվաստանյութի առաջին խմբաքանակը և կսկսվի ռիսկի խմբերի պատվաստման գործընթացը: Թե պատվաստանյութի որ տեսակը սկզբում կունենանք՝ պարզ չէ, նշված 4 տեսակի պատվաստանյութերի ձեռքբերման ուղղությամբ զուգահեռաբար աշխատանքներ են տարվում»,- ասել է Սահակյանը:
Հայաստանում հունվարի 12-ի դրությամբ կորոնավիրուսով վարակի դեպքերը հասել են 162,643-ի։ Առողջացածների ընդհանուր թիվը 150,602 է։ Փաստացի բուժվողների թիվը 8393 է։ Ընդհանուր առմամբ, կորոնավիրուսից մահվան 2941 դեպք կա, այլ պատճառով՝ 707։

Первая партия вакцины от коронавируса появится в Армении к первой половине февраля. Об этом заявила заместитель генерального директора Национального центра по контролю и профилактике заболеваний Минздрава Армении, руководитель Национальной программы иммунизации Гаяне Саакян.
По ее словам, Армения ведет переговоры по нескольким направлениям для получения вакцины от коронавируса, ведутся переговоры о закупке вакцин, прошедших необходимые исследования и тесты – «Спутник-V», Pfizer-BioNTech, вакцина компании Moderna и AstraZeneca.
«Мы планируем приобрести вакцину для 10% населения, первоначально только для тех, кто находится в группе риска», – сказала Саакян.
Сейчас ведутся переговоры о сроках ввоза вакцины, добавила она.
«Первая партия вакцины будет доступна к концу января – первой половине февраля, и начнется процесс вакцинации групп риска. Пока не ясно, какая вакцина будет у нас первой, параллельно ведется работа по получению указанных 4 видов вакцин», – отметила Саакян.
В Армении число случаев заболевания коронавирусом достигло 162,643, из них активных кейсов – 8393. Общее число выздоровевших составляет 150,602. От последствий вируса за все время скончался 2941 человек, еще 707 – от других заболеваний.