14 Հունվար 2021 - 13:56 AMT
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ռուսաստանցի համանախագահ Իգոր Պոպովը վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հոդվածում գրվածը կոնտեքստից հանել է, կառավարության ղեկավարն այլ բան է ասել, հայտարարել է արտաքին գործերի նախարար Արա Այվազյանը, փոխանցում է Aysor.am-ը։
«Վարչապետն ասել է՝ ինչ որ ասել է, Պոպովը մեկնաբանել է։ Վարչապետի գրածը հանել է կոնտեքստից, վարչապետն ուրիշ բան էլ է ասել»,-հայտարարել է նախարարը:
Փաշինյանը «44-օրյա պատերազմի ծագումը» հոդվածում գրել էր, որ ռուսական առաջարկները նախատեսում են 7 տարածքների վերադարձը Ադրբեջանին՝ 5+2 բանաձևով, փախստականների վերադարձ, ռուս խաղաղապահների տեղակայում: Առաջարկությունների փաթեթը որևէ կերպ չէր անդրադառնում Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի հարցին, շրջանցում էր այդ հարցը։ Պոպովն, ի պատասխան Փաշինյանի հոդվածի, հայտարարել է, որ Ռուսաստանը երբեք չի հանգեցրել Լեռնային Ղարաբաղի կարգավորումը միայն Ադրբեջանին 7 շրջանը վերադարձնելուն՝ մոռանալով ԼՂ կարգավիճակի մասին։ Նա նաև նշել է, որ ոչ հայկական, ոչ ադրբեջանական կողմը չեն մերժել բանակցային առաջարկները, թեև լիակատար համաձայնության հասնել չէր հաջողվում։
Այվազյանը նշել է նաև՝ միանշանակ համաձայն է Պոպովի հետ, որ Արցախի կարգավիճակը եղել է հակամարտության կարգավորման կարևորագույն սկզբունքը՝ ավելացնելով՝ «այն եղել և մնում է»:
«Նոյեմբերի 9-ի հայտարարությունը կարգավորման փաստաթուղթ չէ, դա զինադադարի, պատերազմի ավարտի մասին փաստաթուղթ է, որը ներառում է հիմնարար սկզբունքներից մի քանիսը»,- ասել է նախարարը։
Նախարարը նշել է, որ հակամարտությունը չի կարող կարգավորված համարվել, եթե այնտեղ ամփոփված չեն բոլոր հիմնարար սկզբունքները, մասնավորապես, Արցախի կարգավիճակի հարցը։
Արտաքին գործերի նախարարն Ազգային ժողովում մասնակցել է ԼՂ հարցով քննարկման։ Պատգամավորների հետ հանդիպումից առաջ նա հայտարարել է, որ հայկական կողմը մտահոգ է, որ Ադրբեջանը չի պահպանում նոյեմբերի 10-ի հայտարարության սկզբունքային կետերը։
Ընթերցեք նաև․ Ընթերցեք նաև․ ՌԴ ԱԳՆ-ն՝ Փաշինյանին․ Երբեք չենք առաջարկել 7 շրջանը Բաքվին տալ՝ մոռանալով ԼՂ կարգավիճակի մասին

Российский сопредседатель Минской группы ОБСЕ Игорь Попов вырвал из контекста слова из в статьи премьер-министра Армении Никола Пашиняна, глава армянского правительства сказал иное. Об этом заявил глава МИД Армении Ара Айвазян, комментируя противоречия в заявлениях Пашиняна и Попова относительно подходов РФ к решению карабахского конфликта.
13 января Игорь Попов заявил в связи со статьей премьер-министра Армении Никола Пашиняна «Истоки 44-дневной войны», что Россия никогда не сводила урегулирование в Нагорном Карабахе лишь к возвращению Азербайджану семи районов региона, забыв вопрос о его статусе.
«Премьер-министр сказал то, что сказал, а Попов прокомментировал. Он вырвал написанное премьером из контекста, премьер-министр сказал и другое», – сказал министр, пишет Aysor.am.
Айвазян отметил, что однозначно согласен с Поповым в том, что статус Арцаха является важнейшим принципом урегулирования конфликта, добавив, что «был и остается».
Он отметил, что трехстороннее заявление от 9 ноября не является документом по урегулированию конфликта.
«Это документ о прекращении огня, прекращении войны, который включает в себя некоторые основные принципы, но конфликт не может считаться урегулированным, поскольку не все основные принципы были реализованы, в частности, принцип самоопределения и статуса», – сказал Айвазян.
4 января премьер-министр Армении Никол Пашинян опубликовал статью, в которой, в частности, говорится: «В 2013 году появляются и в 2015 году окончательно формируются уже хорошо известные сейчас российские предложения, которые предусматривают возвращение 7 районов Азербайджану по формуле 5+2, возвращение беженцев и размещение российских миротворцев. Пакет предложений никак не затрагивает вопрос статуса Нагорного Карабаха, он обходит этот вопрос. Эти предложения представляются армянской стороне в январе 2016 года. Армянская сторона отвергает их, и в апреле 2016 года происходит Четырехдневная апрельская война.
Формально переговорный процесс после 2016 года продолжается на основе Мадридских принципов или их конфигурации, но есть российские предложения, они существуют и их присутствие ощущается повсюду, по крайней мере, в той логике, что к 2018 году передача 7 районов является основной, если не единственной, темой переговорного процесса».