Հայաստանը կորոնավիրուսի դեմ պատվաստանյութ կգնի բրիտանա-շվեդական AstraZeneca ընկերությունից, փոխանցում են առողջապահության նախարարությունից։
Պատվաստանյութի գնման հնարավորությունը քննարկվել է «Իմունականխարգելման հարցերով հանրապետական խորհրդատվական փորձագիտական հանձնաժողովի» նիստում՝ հաշվի առնելով գինը և թողարկման ամսաթիվը՝ 2021-ի մարտին։
«Որոշվել է չմերժել AstraZeneca ընկերության պատվաստանյութի ձեռքբերումը` նախատեսված բնակչության 3%-ի համար՝ հաշվի առնելով հնարավորինս վաղ ժամկետում հասանելիությունը և արժեքի մատչելիությունը: 1-ին փուլում կպատվաստվեն տարեցների խնամքի կենտրոնների բնակիչները և աշխատակիցները, բուժաշխատողները, սոցիալական խնամքի կենտրոնների աշխատակիցները, 65 տարեկան և բարձր տարիքի անձինք, 16-ից 64 տարեկան քրոնիկ հիվանդները»,-հայտնել են ԱՆ-ից։
Նշվել է, որ համաճարակային իրավիճակից և պատվաստանյութի առկայությունից ելնելով՝ հաջորդ փուլում կպատվաստվեն դասախոսները, ուսուցիչները, արտակարգ իրավիճակների նախարարության աշխատակիցները, զինծառայողները, արդարադատության ոլորտի աշխատակիցները, հանրային տրանսպորտի աշխատակիցները, պետական ծառայողները:
Ավելի վաղ ԱՆ-ից հայտնել էին, որ բանակցություններ են ընթանում տարբեր ուղղություններով՝ այդ թվում ռուսական Sputnik V-ի և ամերիկյան Moderna-ի պատվաստանյութը ձեռք բերելու համար։ AstraZeneca-ի պատվաստանյութի արդյունավետությունը միջինում գնահատվում է 70%։ Պատվաստանյութի արդյունավետության մակարդակը դեղաչափերից մեկի համար կազմել է 90%։

21 Январь 2021 - 08:23 AMT
Армения приобретет вакцину против коронавируса от британско-шведской компании AstraZeneca. Об этом сообщает пресс-служба Минздрава Армении.
Возможность приобретения вакцины компании AstraZeneca была обсуждена на заседании специализированной комиссии в рамках инициативы COVAX FACILTY, учитывая доступную цену и поставку в марте 2021 года.
«Было принято решение о закупке британской вакцины от Covid-19 компании AstraZeneca. Будет вакцинировано 3% населения. Планируется, что на первом этапе вакцину получат жители и сотрудники домов престарелых, медработники, сотрудники социальных центров, лица старше 65 лет, лица с хроническими заболеваниями в возрасте 16–64 лет»,- говорится в сообщении.
Отмечается, что на следующем этапе, если будет необходимо, будут вакцинированы преподаватели вузов, учителя, сотрудники МЧС, военнослужащие, работники общественного транспорта, госслужащие, сотрудники системы правосудия.
Ранее Минздрав Армении сообщил о переговорах с несколькими странами по приобретению вакцин от коронавируса, в том числе российского препарата «Спутник V» и вакцины американской компании Moderna.
Эффективность вакцины от британской AstraZeneca в среднем составила 70%. Показатель эффективности вакцины при одном из вариантов дозировки составил 90%.