Էկոնոմիկայի նախարարությունն առաջարկում է հունվարի 1-ը, 2-ը և 6-ը համարել ոչ աշխատանքային օրեր, հունվարի 1-ին ու 2-ին նշել Ամանորը, 6-ին՝ Սուրբ Ծնունդը, իսկ դեկտեմբերի 31-ը, հունվարի 3-ը, 4-ը, 5-ը և 7-ը սահմանվեն աշխատանքային օրեր։
Նախարարությունն Իրավական ակտերի նախագծերի հրապարակման միասնական կայքում «Հայաuտանի Հանրապետության տոների և հիշատակի oրերի մաuին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու նախագիծ է ներկայացրել քննարկման։
Նախարարությունից նշել են Աշխատանքային օրենսգրքի 159-րդ հոդվածի 1-ին մասի՝ ամենամյա նվազագույն արձակուրդի տևողությունը հնգօրյա աշխատանքային շաբաթվա դեպքում 20 աշխատանքային օր է, իսկ վեցօրյայի դեպքում՝ 24։ Իսկ ներկայումս ՀՀ քաղաքացուն տրամադրվող վճարվող ոչ աշխատանքային օրերի թիվը գերազանցում է շատ զարգացած և առավել ևս զարգացող երկրներում առկա վճարվող ոչ աշխատանքային օրերի թվին։
«Տոն և հանգստյան օրերը, պայմանավորված ոչ աշխատանքային լինելու հանգամանքով, իրենց ազդեցությունն են թողնում ինչպես համախառն ներքին արդյունքի, այնպես էլ տնտեսության հիմնական ոլորտների արտադրանքի (ծառայությունների) թողարկման ծավալների վրա, արտաքին տնտեսական գործունեության (արտահանման և ներմուծման ծավալներ) իրականացման, ինչպես նաև տեղական և օտարերկյա գործընկեր կազմակերպությունների հետ պայմանագրային հարաբերությունների իրականացման վրա», – նշված է նախագծի հիմնավորման մեջ։
Այժմ Հայաստանում ոչ աշխատանքային են համարվում տոներին նախորդող ու հաջորդող օրերը՝ դեկտեմբերի 31-ը, հունվարի 1-4-ը։ Սուրբ ծննդին հաջորդող երկուշաբթին ևս ոչ աշխատանքային է։

Министерство экономики Армении предлагает сократить новогодние праздники для жителей страны и оставить нерабочими только 1, 2 и 6 января (Рождество), а 31 декабря, 3-5 января и 7 января сделать рабочими днями.
Министерство экономики РА разместило на единой электронной площадке пакет предложений по законодательным изменениям в закон «О праздниках и памятных датах», предполагающий сокращение новогодних праздников.
Как отмечают в министерстве, согласно части 1-й статьи 159-й Трудового кодекса РА, минимальный ежегодный отпуск составляет 20 рабочих дней при пятидневной рабочей неделе и 24 рабочих дня при шестидневной рабочей неделе. В настоящее время количество оплачиваемых нерабочих дней, предоставляемых гражданам Армении, превышает количество оплачиваемых нерабочих дней в высокоразвитых странах.
«Праздники и выходные дни, учитывая, что они являются нерабочими, влияют как на валовой внутренний продукт, так и на выпуск продукции (услуг) основных секторов экономики, осуществление внешнеэкономической деятельности (объемы экспорта-импорта), а также на реализацию договорных отношений с местными и иностранными партнерскими организациями», – отмечается пакете предложений.