3 Մարտ 2009 - 14:38 AMT
Դոլարի փոխարժեքի կտրուկ աճը դրամի հանդեպ հանգեցրել է թոշակների վճարման հետաձգման: Վրդովված թոշակառուների հարցերին համապատասխան գերատեսչություններում հայտարարել են, որ այսօր, մարտի 3-ին կորոշվի թոշակների վճարման ժամկետը: Ընդ որում նշենք, որ օրենքով, թոշակները պետք է վճարվեն յուրաքանչյուր ամսավա 1-10-ը:
Մինչդեռ, ինչպես PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին են հավաստիացրել աշխատանքի ու սոցիալական ապահովման նախարարության սոցիալական ապահովագրման ու թոշակային ապահովման վարչության պետ Սմբատ Սայանը, թոշակները Երեւանում ժամանակին են վճարվում: «Արդեն 5 տարի է ինչ Հայաստանում թոշակները ժամանակին են վճարվում»,-հայտարարել է նա: Ս.Սայանը հրաժարվել է մեկնաբանել դրամի անկման հնարավոր ազդեցությունը թոշակների վճարման վրա` համարելով հարցը ժամանակավրեպ:

Резкий скачок курса доллара по отношению к драму привел к задержке выплат пенсий. На вопросы возмущенных пенсионеров в соответствующих ведомствах заявили, что сегодня, 3-го марта, будут определены сроки начала выплат пенсий. При этом отметим, что, по закону, пенсии должны выплачиваться с 1-го до 10-го числа каждого месяца.
Между тем, как заверил корреспондента PanARMENIAN.Net начальник управления социального страхования и пенсионного обеспечения Министерства труда и социального обеспечения Смбат Саиян, пенсии в Ереване выдаются во время. ”Уже 5 лет как в Армении вовремя выдают пенсии”, – заявил он. С.Саиян отказался комментировать возможное влияние обвала драма на выплату пенсий, назвав вопрос несвоевременным.