22 Հունվար 2021 - 06:47 AMT
Մինչև 2021-ի հունվարի վերջ «Արմենիա» ավիաընկերությունը Ռուսաստանի հետ կանոնավոր չվերթերը կարող է վերականգնել, իսկ Հայաստանի քաղաքացիները Covid-19-ի թեստի բացասական արդյունքի դեպքում՝ անարգել մուտք գործել ՌԴ, ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է ավիաընկերության փոխտնօրեն Գևորգ Խաչատրյանը։
«Մոտ օրերս, հավանաբար մինչև այս ամսվա վերջ, ՌԴ հետ կանոնավոր չվերթերը կվերականգնվեն և ՀՀ քաղաքացիները կարող են Covid-19-ի թեստի բացասական արդյունք ունենալու պարագայում անարգել մուտք գործել ՌԴ տարածք»,- գրել է նա։
Ավելի վաղ Ազգային ժողովում փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը հայտարարել էր, որ Հայաստանն ու Ռուսաստանը կվերացնեն մուտքի ու ելքի բոլոր սահամանփակումները, որոնք ներդրվել էին կորոնավիրուսի համավարակի պատճառով։ Գրիգորյանի խոսքով՝ հայկական կողմը դեկտեմբերի 27-ին արդեն հաստատել է այդ ընթացակարգը, հերթն այժմ ռուսական կողմինն է։ Ըստ նրա՝ առաջիկա օրերին ՌԴ-ում ևս որոումը կընդունվի։

Регулярное авиасообщение между Арменией и РФ может возобновиться до конца января. Об этом сообщил замдиректора авиакомпании «Армения» Геворг Хачатрян на своей странице в Facebook.
«В ближайшие дни, возможно, до конца этого месяца будут восстановлены регулярные рейсы с РФ, и граждане Армении смогут в случае отрицательного теста на Covid-19 беспрепятственно въезжать на территорию РФ», – отметил он.
Ранее вице-премьер республики Мгер Григорян заявил, что Армения и Россия устранят ограничения на въезд и выезд, введенные ранее из-за пандемии коронавируса.
«Мы приняли решение, которое дает возможность установить режим свободной границы на взаимной основе для всех граждан, имеющих результаты тестов или уже переболевших коронавирусом», – сказал зампред правительства.
Армянский кабмин уже утвердил данный порядок 27 декабря, теперь очередь за российской стороной. Григорян полагает, что в ближайшие дни решение вступит в силу и в России.