ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանն Ադրբեջանում հայատյացության ու թշնամանքի խորքային արմատների վերաբերյալ լրացուցիչ ապացույցներ է ներկայացրել:
ՄԻՊ-ի ֆեյսբուքյան էջում ներկայացված ապացույցներն ադրբեջանական սոցիալական մեդիայի իրական օգտատերերի հրապարակումներից են՝
1) «Պետք է սպանել և՛ հայ կանանց, և՛ հայ երեխաներին», – Ադրբեջանի փաստաբանների միության անդամ
2) Ես չեմ խղճում հայ երեխայի: Լավագույն հայը մեռած հայն է
3) Պետք է սպանել կենդանի մնացած հայերին: Խոշտանգեք սպանելուց առաջ
4) Ես ուզում եմ հայերի, որոնց մերկացրել են ու բռնաբարել
5) Սրիկա հայերը պետք է սպանվեն ու վերանան այս մոլորակից ու բոլորն, ովքեր նրանց կողմից են, պետք է նույն ձև սպանվեն
6) Այս աշխարհում հայերի համար չպետք է տեղ մնա: Ես ատում եմ նրանց: Բոլոր անխիղճ հայերը պետք է սպանվեն
7) Ես ուղղակի սիրահարվել եմ Իլհամ Ալիևի խոսքերին, որ մենք նրանց քշում ենք շների պես
8 ) Որևէ կենդանի հայ չպետք է մնա Ղարաբաղում
9 ) Ծնողի կողմից իր երեխաների հարցման արդյունքների հրապարակում.
– Ո՞վ է մեր թշնամին
– Հայաստանը
– Ի՞նչ ենք զգում նրանց հանդեպ
– Ատելություն
– Վեր բարձրացրեք ձեռքերը և կրկնեք՝ մենք ձեզ կքշեն Ղարաբաղից շների պես
– Մենք ձեզ կքշենք Ղարաբաղից շների պես
10) գլխատված հայ զինվորի նկարով «Տելերգամ» սոցիալական ցանցի թուրք-ադրբեջանական հատուկ բացված ալիքում ծաղրող հարցումներ, թե ինչ են օգտատերերը զգում, երբ տեսնում են գլխատված հայ։
Նշվում է, որ գլխավոր հարցն այստեղ այն է, որ այդ հրապարակումներում օգտագործվում են նույն բառերը, ինչ ադրբեջանական իշխանության մարմիններն ու մշակութային գործիչները: Ընդ որում, այս հրապարակումներում թե´ ադրբեջանական, թե´ թուրքական աղբյուրներ են:
Նույն բառերն են օգտագործում նաև ադրբեջանական զինվորականները հայերին խոշտանգելու ու անմարդկային վերաբերմունքի տեսանյութերում:
Մանրամասներն արտացոլված են Հայաստանի ու Արցախի Մարդու իրավունքների պաշտպանների 2020թ. համատեղ արտահերթ զեկույցում, որ պատրաստվել է 2020թ. սեպտեմբեր-նոյեմբեր ամիսների պատերազմի ընթացքում կատարված մշտադիտարկման արդյունքներով:

25 Январь 2021 - 10:00 AMT
Омбудсмен Армении Арман Татоян в очередной раз представил несколько примеров о корнях армянофобии и глубинной вражды в Азербайджане. На этот раз он опубликовал скриншоты отрывков из публикаций реальных пользователей азербайджанских социальных сетей.
1. «Нужно убивать и армянских женщин, и армянских детей!» – член Союза адвокатов Азербайджана.
2. «Я не жалею армянского ребенка. Лучший армянин – это мертвый армянин».
3. «Нужно убивать оставшихся в живых армян. Пытайте их перед смертью».
4. «Я хочу армян, которых обнажили и изнасиловали».
5. «Мерзавцы армяне должны быть убиты и исчезнуть с этой планеты, и все, кто за них, тоже должны быть убиты».
6. «В этом мире не должно оставаться места для армян. Я ненавижу их. Все бессовестные армяне должны быть убиты».
7. «Я просто влюбился в слова Ильхама Алиева о том, что мы гоним их, как собак».
8. «В Карабахе не должно остаться ни одного живого армянина».
9. Публикация результатов опроса детей родителями:
«-Кто наш враг?
-Армения.
-Что вы чувствуете по отношению к ним?
-Ненависть.
-Поднимите руки и повторяйте: «Мы прогоним вас из Карабаха, как собак».
-Мы прогоним вас из Карабаха, как собак».
10. Издевательский опрос в специально открытом турецко-азербайджанском Telegram-канале с фотографией обезглавленного армянского солдата о том, что чувствуют пользователи, когда видят обезглавленного армянина.
«Главный вопрос здесь в том, что в упомянутых публикациях используются те же слова, которые употребляют органы азербайджанской власти и деятели культуры. При этом в этих публикациях есть как азербайджанские, так и турецкие источники», – отметил Татоян.
По его словам, те же слова употребляли также азербайджанские солдаты в видеоматериалах, в которых они пытают и выказывают бесчеловечное отношение к армянам.
«Подробности представлены во внеочередном совместном докладе 2020 года Защитников прав человека, который был подготовлен в результате мониторингов, проведенных во время войны, в сентябре-ноябре 2020 года», – отметил омбудсмен Армении.
Во время недавней войны в Карабахе, а также после нее азербайджанцы неоднократно применяли пытки в отношении армян, как военнослужащих, так и гражданских лиц. В соцсетях не раз появлялись видеодоказательства зверств азербайджанцев.