Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը պարտավորեցրել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին հերքել ու ներողություն խնդրել իր խոսնակ Մանե Գևորգյանի էջով Գագիկ, Գուրգեն և Արտյոմ Խաչատրյանների հասցեին վիրավորանք և զրպարտություն հնչեցնելու համար։
Պետական եկամուտների կոմիտեի նախկին ղեկավար, ֆինանսների նախկին նախարար Գագիկ Խաչատրայանի ու նրա որդիների դեմ 2018-ից հետո քրգործեր են հարուցվել։ Գագիկ Խաչատրյանը մեղադրվում էր պաշտոնեական դիրքի օգտագործմամբ առանձնապես խոշոր չափերով յուրացման, վատնման և դրա կազմակերպման, առանձնապես խոշոր չափերով փողերի լվացմանն օժանդակելու, պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու, առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալու, պաշտոնեական կեղծիքներ կատարելու համար։ 2020-ի հոկտեմբերին Գագիկ Խաչատրյանը գրավի դիմաց ազատ էր արձակվել։
Դատարանը հիմնավորված է համարել Խաչատրյանների հայցը և պարտավորեցրել է պատասխանող Նիկոլ Փաշինյանին՝ իր խոսնակ Մանե Գևորգյանին պատկանող պաշտոնական էջում կատարած հրապարակային գրառումը հերքել։
«ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, ներողություն է խնդրում Գագիկ, Գուրգեն և Արտյոմ Խաչատրյաններից 2020 թվականի ապրիլի 28-ին Facebook.com սոցիալական կայքի` Մանե Գևորգյանի էջում տեղադրված գրառման մեջ նշված՝ նրանց պատիվն ու արժանապատվությունն արատավորող արտահայտության համար, գրառման մեջ նշված՝ «Գագիկ Խաչատրյանի և նրա որդիների կողմից կոռուպցիոն և մաֆիոզ համակարգ ղեկավարած լինելու, ինչպես նաև ապօրինի հարստություն կուտակած լինելու վերաբերյալ պնդումը: Գագիկ Խաչատրյանը և նրա որդիները ընդունել են իրենց կամ ընտանիքի այլ անդամների կողմից պետությանը վնաս պատճառելու փաստը, թալանելու փաստը, կամ պատրաստակամություն են հայտնել որպես թալանած գույք որևէ բան պետությանը վերադարձնելու մասին» իրականությանը չեն համապատասխանում»,-ասվում է պահանջվող հերքման տեքստում։
Գևորգյանի ֆեյսբուքյան էջում ներողության և հերքման տեքստերը տեղադրելու անհնարինության դեպքում՝ դատարանը որոշել է պարտավորեցնել Փաշինյանին վճիռն օրինական ուժի մեջ մտնելուց հետո 5 աշխատանքային օրվա ընթացքում ներողություն խնդրել առնվազն 5000 տպաքանակ և երկրի ամբողջ տարածքում սպառում ունեցող որևէ տպագիր թերթի միջոցով՝ հրապարակելով ներողության նույն բովանդակությամբ տեքստը։
Հայցվորները նյութական վնասի պահանջ չէին ներկայացրել, սակայն ներկայացված դատական ծախսի փոխհատուցման պահանջը մասնակի բավարարվել է․ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանից հօգուտ Գագիկ, Գուրգեն և Արտյոմ Խաչատրյանների կգանձվի 8000 դրամ՝ որպես նախապես վճարված պետական տուրքի գումարի, ինչպես նաև` 500,000 դրամ, որպես փաստաբանի վարձատրության գումարի բռնագանձման մասով:
Վճիռն օրինական ուժի մեջ է մտնելու հրապարակման պահից մեկ ամիս հետո և նույն ժամկետում կարող է բողոքարկվել ՀՀ վերաքննիչ քաղաքացիական դատարան:

26 Январь 2021 - 14:19 AMT
25 января суд общей юрисдикции города Еревана постановил, что премьер-министр Армении Никол Пашинян должен принести извинения главам армянской группы компаний «Галакси» Гагику, Гургену и Артему Хачатрянам за запись пресс-секретаря премьера Мане Геворгян в Facebook.com от 28 апреля, которую Хачатряны посчитали оскорбительной и дискредитирующей.
После 2018 года уголовные дела были возбуждены в отношении бывшего главы Комитета госдоходов, бывшего министра финансов РА Гагика Хачатряна и его сыновей. Хачатрян обвиняется в присвоении, растрате в особо крупных размерах и ее организации, пособничестве в отмывании денег в особо крупных размерах, злоупотреблении служебным положением, получении взятки в особо крупных размерах и фальсификации официальных документов.
Хачатряны по иску потребовали извинения за оскорбительное выражение в их адрес, а также опровержения порочащих сведений. Суд счел обоснованным и подтвердил, что заявления премьер-министра РА через его пресс-секретаря были признаны оскорбительными, клеветническими, и удовлетворил требование истцов по этой части.
Отмечается, что в течение пяти дней после вступления приговора в законную силу Геворгян должна сделать публикацию следующего содержания:
«Премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян приносит свои извинения Гагику, Гургену и Артему Хачатрянам за выражение, оскорбляющее их честь и достоинство, в сообщении, размещенном на странице Мане Геворгян в facebook.com 28 апреля 2020 года, утверждение, сделанное в записи «Об управлении Гагиком Хачатряном и его сыновьями коррумпированной мафиозной системой, а также о нажитом незаконном состоянии». Гагик Хачатрян и его сыновья приняли факт, что они или другие члены семьи причинили ущерб государству, факт разграбления или выразили готовность вернуть что-либо государству в качестве награбленного», не соответствует действительности».
Отмечается, что в случае невозможности разместить тексты извинений или опровержения Мане Геворгян должна принести извинения в течение пяти рабочих дней после вступления решения в силу или опубликовать текст с таким же содержанием извинений через потребительскую газету, которая публикуется на всей территории Республики Армения в количестве как минимум 5000 экземпляров.
Истцы не подавали иск о возмещении материального ущерба, однако было подано исковое заявление о компенсации судебных издержек Пашиняном, которое было частично удовлетворено в пользу Хачатрянов в размере 8,000 драмов РА в качестве предоплаты государственной пошлины, а также 500,000 драмов РА в качестве конфискации разумного вознаграждения адвоката.
Решение вступает в силу через месяц после его опубликования, в этот же срок его можно обжаловать в Апелляционном гражданском суде РА.