Կառավարությունն առաջարկում է պատերազմի հետևանքով վիրավորում ստացած անձանց հատկացնել միանվագ սոցիալական աջակցություն 500,000 դրամի չափով՝ բացառությամբ առաջին ու երկրորդ խմբի հաշմանդամություն ձեռք բերած անձանց, որոնք արդեն ստանում են ֆինանսական աջակցություն:
Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Մեսրոպ Առաքելյանը ներկայացրել է համապատասխան նախագիծը։
Նախարարը նշել է, որ թեև որոշ անձանց մոտ վիրավորումները բավականին թեթև են, նրանք որոշակի ժամանակ են կորցրել, աշխատունակության խնդիր են ունեցել ու սրանով կարգավորում են սոցիալական խնդիրները:
«Միջոցառման շահառու կհանդիսանա մոտ 6000 քաղաքացի», – ասել է Առաքելյանը:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն էլ հայտարարել է, թե որոշումը նոյեմբերի 18-ի իր հրապարակած ճանապարհային քարտեզի տրամաբանության մեջ է:
Ավելի վաղ Կառավարությունն աջակցության ծրագրեր էր մշակել նաև Արցախի բնակիչների, տունը կորցրած քաղաքացիների համար։ Նախագիծը ներկայացնելիս փաստացի պաշտոնական մակարդակով առաջին անգամ Կառավարությունը խոսել է պատերազմում վիրավոր զինծառայողների, կամավորականների ու պահեստազորայինների թվի մասին․ նրանք մոտ 6000-ն են՝ չհաշված առաջին ու երկրորդ խմբի հաշմանդամություն ձեռք բերածները։

Правительство Армении утвердило программу оказания социального содействия военнослужащим, получившим ранения в ходе войны в Карабахе. Согласно проекту, предлагается предоставить около 6000 раненым единовременную социальную помощь в размере 500,000 драмов (около $1000), за исключением лиц с инвалидностью 1 и 2 степени. Последние уже получают финансовое содействие.
Министр труда и социальных дел Месроп Аракелян заявил, что бенефициарами будут не только призывники, но и военнослужащие резервного состава и добровольцы.
По его словам, некоторые полученные ранения были легкими, но раненые потеряли некоторое время и имели проблемы с трудоспособностью.