27 Հունվար 2021 - 14:36 AMT
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արա Այվազյանն իր ռուս պաշտոնակից Սերգեյ Լավրովի հետ հեռախոսազրույցի ընթացքում քննարկել է ՀՀ, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների պայմանավորվածությունների իրականացման ընթացքը, հայտնում են ՌԴ արտաքին գործերի նախարարությունից։
«Մանրամասն քննարկվել է Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ի և 2021 թվականի հունվարի 11-ի հայտարարություններում արձանագրված պայմանավորվածությունների իրականացման ընթացքը, ներառյալ անվտանգության, հումանիտար խնդիրները, տնտեսական և տրանսպորտային կապերի ապաշրջափակումը: Այս համատեքստում կարևորվել է տարածաշրջանի բոլոր երկրների շահերի համադրումը և համատեղ կառուցողական աշխատանքը», – ասված է հաղորդագրության մեջ:
Հունվարի 27-ին ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հայտարարել է, որ ՌԴ, Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների նոյեմբերի 10-ի եռակողմ հայտարարությունը Լեռնային Ղարաբաղի վերաբերյալ հետևողականորեն իրականացվում է։
Ավելի վաղ հայկական կողմը պաշտոնական տարբեր մակարդակներով հայտարարություններով մտահոգություն էր հայտնել գերիների վերադարձի նախապայմանը չիրականացնելու առիթով։ Հայաստանի համար կարևորագույն առաջնահերթություն է շարունակում մնալ ռազմագերիների վերադարձը, և հայկական կողմի ընկալումն այն է, որ նոյեմբերի 10-ի հայտարարության 8-րդ կետը պետք է կատարվի առանց նախապայմանների, հայտարարել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն Իրանի արտաքին գործերի նախարար Մոհամմադ Ջավադ Զարիֆի հետ հանդիպմանը։

27 Январь 2021 - 15:13 AMT
27 января состоялся телефонный разговор глав МИД Армении и России Ара Айвазяна и Сергея Лаврова, в ходе которого армянский министр затронул тему возвращения пленных из Азербайджана. Об этом сообщает пресс-служба МИД РА.
Отмечается, что министры затронули двустороннюю повестку, вопросы региональной стабильности и безопасности. Они обменялись мнениями о процессе полного выполнения положений трехсторонних заявлений от 10 ноября и 11 января.
«В контексте закрепленных в заявлении гуманитарных вопросов министр Айвазян подчеркнул приоритетность для Армении немедленного и безопасного возвращения на родину военнопленных, заложников и других удерживаемых лиц», – говорится в сообщении.
Айвазян подчеркнул, что только прочный мир, отвечающий интересам всех, может создать реальные гарантии для обеспечения безопасности, стабильности и развития в регионе.
Министры также «сверили часы» по ряду актуальных тем российско-армянских отношений и международной проблематики.