29 Հունվար 2021 - 09:34 AMT
2021 թվականի հունվարի 28-ին` ժամը 17:00-ի սահմանում, Հանրապետության հրապարակում նախապես հայտարարված հավաքի ընթացքում, մի խումբ անձանց կողմից, նախնական համաձայնությամբ, Կառավարության շենքը զավթելու փորձ է արվել, 5 անձ ձերբակալվել է, փոխանցում են Քննչական կոմիտեից:
Դեպքի առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևանի քննչական վարչության ծանր հանցագործությունների քննության բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ ՔՕ 34-219-րդ հոդվածի (շենքեր, շինություններ, տրանսպորտի, հաղորդակցության կամ կապի միջոցներ զավթելու փորձ) 2-րդ մասի 1-ին կետի հատկանիշներով:
Հունվարի 28-ին ազատամարտիկ Վահան Բադասյանը հայտարարել էր, թե վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին պետք է հեռացնել ոչ միայն որպես պարտության սիմվոլի, այլ նաև թշնամու: Նրա խոսքով՝ «թշնամուն պետք է հեռացնել՝ ընդուպ մինչև զենքի միջոցով»։ Դրանից հետո նա բերման էր ենթարկվել, կալանավորելու միջնորդություն կա։

29 Январь 2021 - 10:25 AMT
Пятеро граждан Армении задержаны по подозрению в попытке захвата здания правительства РА. Об этом сообщает 29 января пресс-служба Следственного комитета.
28 января в Ереване прошел очередной митинг с требованием отставки премьер-министра Армении Никола Пашиняна. Днем протестующие попытались прорваться в здание правительства, однако им это не удалось, так как полицейские перекрыли все входы в здание.
«28 января около 17:00 в ходе заранее объявленного митинга на площади Республики в Ереване группа лиц по предварительному сговору предприняла попытку захвата здания правительства.
По данному факту в следственном отделе по расследованию тяжких преступлений СУ СК РА по Еревану возбуждено уголовное дело по признакам п.1 ч.2 ст. 34-219 (попытка захвата зданий, строений, средств транспорта, сообщения или связи) УК РА», – говорится в сообщении СК.