2 Փետրվար 2021 - 11:07 AMT
Հայաստանը շարունակում է մնալ Արցախի անվտանգության երաշխավորը, հայտարարել է Ազգային ժողովի «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Ռուբեն Ռուբինյանը, փոխանցում է Sputnik Armenia-ն։
Նա նաև ամփոփել է ԵԽԽՎ-ում հայկական պատվիրակության աշխատանքի արդյունքները։ Ռուբինյանը նշել է, որ պատվիրակությունը չի ձախողել հայ գերիների վերադարձի հարցը. նպատակն այն քննարկման առարկա դարձնել էր։
Ավելի վաղ հայկական պատվիրակությունը բարձրացրել էր «Հայ ռազմագերիներին և Ադրբեջանի իշխանության կողմից գերեվարված այլ գերիներին հայրենիք վերադարձնելու անհիմն ուշացման հարցը՝ որպես մարդու իրավունքների ոլորտում Եվրոպական միջազգային չափանիշների խախտում» հարցը: Սակայն ԵԽԽՎ բյուրոն հավանություն չէր տվել դրան՝ բավարարելով ադրբեջանական պատվիրակության հայտը։
«Հայկական պատվիրակությունը նպատակ էր դրել ռազմագերիների հարցը դարձնել ԵԽԽՎ-ում քննարկման թեմա բոլոր հնարավոր մակարդակներում՝ հանձնաժողովներում, քաղաքական խմբերում, բյուրոյում, լիագումար նիստում: Եվ, կարծում եմ՝ դա մեզ հաջողվել է»,-ասել է նա:
Ռուբինյանի խոսքով՝ այս փուլում ադրբեջանական կողմը փորձում է ցույց տալ, որ հարցը լուծված է և սպառված, իսկ հայկական պատվիրակությունը, ընդհակառակը, ցույց տվեց, որ կան հարցեր, որոնք լուծված չեն, և Բաքուն խախտում է նոյեմբերի 10-ի եռակողմ հայտարարության կետը:
Ավելի վաղ հայ ռազմագերիների անհապաղ վերադարձի մասին էին խոսել նաև ԵՄ-ից ու ՄԱԿ-ից։ Հունվարի 28-ին գերեվարված ևս 5 հայ զինծառայող է վերադարձել ՀՀ, մյուսները զանգել են հարազատներին։ Հայ ռազմագերիների կոնկրետ թվի մասին Ադրբեջանը որևէ տեղեկություն չի տվել։ Հայտնի է, որ 62 շիրակցի կամավորական է գերեվարվել, որոնց ադրբեջանական կողմը ռազմագերի չի համարում։ Նրանց դատելու մասին հայտարարություն է հնչեցվել։

Армения продолжает оставаться гарантом безопасности Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики). Об этом в беседе с журналистами заявил глава армянской парламентской комиссии по внешним отношениям, депутат от правящего блока «Мой шаг» Рубен Рубинян.
Он также подвел итоги работы армянской делегации в ПАСЕ. Рубинян отметил, что делегация не провалила вопрос возвращения армянских пленных, ее целью было сделать его предметом обсуждения, пишет Sputnik Armenia.
Ранее армянская делегация подняла вопрос необоснованной задержки с возвращением на родину армянских военнопленных и других плененных властями Азербайджана, как нарушение европейских международных стандартов в области прав человека. Однако Бюро ПАСЕ не одобрило его, удовлетворив обращение азербайджанской делегации.
«Нашей задачей было поднять вопрос армянских пленных в Азербайджане и сделать его обсуждаемым на всех уровнях ПАСЕ. Но это не удалось», – сказал Рубинян.
Он подчеркнул, что на данном этапе азербайджанская сторона пытается показать, что конфликт решен и исчерпан, армянская делегация, напротив, продемонстрировала, что есть вопросы, которые не решены и Баку нарушает пункт трехстороннего заявления от 10 ноября.
По его словам, в этом контексте чем больше обращений к Азербайджану от международного сообщества, с трибун ЕС, ПАСЕ или от любой структуры, тем лучше. Это имеет свое определенное воздействие, отметил он, добавив, что уже отмечены первые случаи международного давления на Азербайджан по вопросу пленных.