4 Մարտ 2009 - 18:10 AMT
Մարտի 3-ին Հայաստանի Պետական կամերային երգչախումբը հայտարարել է Կոմիտասի 140-ամյակին նվիրված համերգաշարի մեկնարկի մասին: Մեծանուն հայ կոմպոզիտորի հոբելյանի շրջանակներում նախատեսվում են մի շարք միջոցառումներ այն երկրներում, որտեղ աշխատել եւ ստեղծագործել է Կոմիտասը: Քանի որ Կոմիտասի հիմնական աշխատանքը հիմնված էր երգչախմբային կոմպոզիցիաների վրա, ծրագիրը մեծամասամբ կազմված կլինի կոմպոզիտորի հեղինակային աշխտանքներից:
Բացի Երեւանից, ելույթներ կլինեն նաեւ Հայաստանի տարբեր քաղաքներում, ինչպես նաեւ Գերմանիայում, որտեղ ուսանել եւ աշխատել է Կոմիտասը, Ֆրանսիայում, որտեղ նա բազմիցս առիթ է ունեցել ներկայացնելու հայկական երաժշտությունը, Շվեյցարիայում եւ Իտալիայում, որտեղ նա դասախոսություններ է կարդացել հայ համայնքի հրավերով եւ ներկայացրել է հայկական մշակույթը:
«Առաջին անգամ մշակված եւ կատարելության հասցված հայ հոգեւոր երաժշտությունը Արեւմուտքին ներկայացվեց շնորհիվ Կոմիտասի: Ոչ ոք չկարողացավ շարունակել համաշխարհային մակարդակով ներկայացնել հայկական երաժշտությունը, նման հետեւողականությամբ եւ գիտական ճշգրտությամբ, ինչպես Կոմիտասը»,-ասել է Հոգեւոր երաժշտության կենտրոնի տնօրեն, երաժշտագետ Մհեր Նավոյանը: Նա նաեւ հավելել է, որ շնորհիվ Կոմիտասի 140-ամյակի տոնակատարության Պետական կամերային երգչախմբի օգնությամբ հնարավորություն հայտնվեց գիտականորեն ներկայացնել մշակված հայկական երաժշտությունն այն երկրներում, որտեղ ժամանակին աշխատել ու ստեղծագործել է Կոմիտասը:
Ըստ Կոմիտասի անվան Պետական կամերային երգչախմբի գլխավոր դիրիժոր եւ գեղարվեստական ղեկավար Ռոբերտ Մլքեյանի, երգչախումբը հսկայական աշխատանք է տարել կոմիտասի ինչպես հոգեւոր, այնպես էլ աշխարհիկ ստեղծագործությունների նման մեծաքանակ աշխատանքների կատարման նախապատրաստման ուղղությամբ: «Այսօր մեր առջեւ կանգնած խնդիրներից մեկը Կոմիտասի աշխատանքների կատարումներով ձայնասկավառակի ձայնագրությունն է եւ Կոմիտասի ստեղծագործությունների ներկայացումը Եվրոպայում»,-հավելել է Ռոբերտ Մլքեյանը:
Այն երկրների ցանկից, որտեղ կկատարվեն Կոմիտասի ստեղծագործությունները, կազմակերպիչները որոշել են բացառել Թուրքիան: «Կոմիտասն ինքը Հայոց ցեղասպանության զոհ է, հետեւաբար ինչ իմաստ ունի այնտեղ կոմպոզիտորի հոբելյանին նվիրված համերգ անցկացնել, ընդ որում, երբ Թուրքիան դեռեւս չի ճանաչել իր գործած ոճիրը: Այսօր եւս Թուրքիայում ոչնչացվում է հայկական ճարտարապետության ժառանգությունը եւ յուրացվում է հայ երաժշտական մշակույթը»,-պարզաբանել է երաժշտագետ եւ հոգեւոր երաժշտության կենտրոնի տնօրեն Մ.Նավոյանը:
Կոմիտասի 140-ամյակին նվիրված իր միջազգային շրջագայությունը Պետական կամերային երգչախումբը կսկսի Ֆրանսիայից: Սորբոնում, որտեղ ժամանակին Ռոմեն Ռոլանի հրավերով հանդես է եկել Կոմիտասը, դասախոսություն կանցկացվի` նվիրված Կոմիտասի կյանքին ու գործունեությանը: Նաեւ նախատեսվում է երգչախմբի ելույթը Հաշմանդամների պետական տան դահլիճում, որտեղ, ըստ մասնագետների գնահատականների, հիանալի հնչեղություն է:

4 Март 2009 - 18:10 AMT
в честь 140-летия Комитаса. В рамках юбилея великого армянского композитора запланировано проведение ряда мероприятий в странах, где работал и создавал свои творения Комитас. Так как основная работа Комитаса была основана на создании хоровых композиций, программа большей частью будет состоять из исключительно авторских работ композитора.
Помимо выступлений в Ереване, а так же в различных городах Армении, Государственный камерный хор планирует провести выступления в Германии, где проходил обучение и работал Комитас, во Франции, где он имел возможность не раз представлять армянскую музыку, в Швейцарии и Италии, где по приглашению армянской диаспоры проводил лекции и представлял армянскую культуру.
«Впервые обработанная и доведенная до совершенства армянская духовная, и мирская музыка была представлена Западу именно благодаря Комитасу. Никто не смог продолжить представление армянской музыки на таком мировом уровне, столь последовательно и с научной точностью, как Комитас», – сказал директор Центра духовной музыки, музыковед Мгер Навоян,. Он так же добавил, что благодаря празднованию 140-летия Комитаса с помощью Государственного камерного хора заново появилась возможность представить научным образом отточенную армянскую музыку в странах, где когда-то работал и творил Комитас.
По мнению главного дирижера и художественного руководителя Государственного камерного хора имени Комитаса Роберта Млкеяна, хор провел огромную работу над подготовкой исполнения большого количества работ Комитаса как из духовных, так и из мирских композиций. «И одна из наших сегодняшних задач – запись диска с исполненными нами работами Комитаса и представление Комитаса в Европе», – добавил Роберт Млкеян.
Из стран, где будут исполнены произведения Комитаса в честь его 140-летнего юбилея, организаторы решили исключить Турцию. «Сам Комитас является жертвой Геноцида армян, так какой смысл имеет проведение там концерта в честь юбилея композитора, при том, когда еще не разрешен вопрос признания Турцией совершенного ее преступления? К тому же сегодня в Турции уничтожается наследие армянской архитектурной культуры и присвоение армянской музыкальной культуры», – пояснил Мгер Навоян, музыковед и директор центра духовной музыки.
Посвященный 140-летию Комитаса Государственный камерный хор свой международный тур начнет с Франции. В Сорбонне, где в свое время по приглашению Ромена Ролана выступал Комитас, пройдет лекция, посвященная жизни и работам Комитаса. Так же планируется выступление хора в зале Государственного Дома Инвалидов, где, по оценкам специалистов, великолепная акустика.