11 Փետրվար 2021 - 10:22 AMT
Ջենթլմենական համաձայնությունից մինչև քրեականացում․ ԱԺ-ն քննարկում է վիրավորանքի ու զրպարտության դեպքում փոխհատուցման ավելացումը
Ազգային ժողովում քննարկվում է վիրավորանքի և զրպարտության համար փոխհատուցման չափերը մեծացնելու հարցը, առաջարկվում է վիրավորանքի համար սահմանել 5 մլն դրամ, զրպարտության՝ 10 մլն: Կառավարությունն առաջարկում է համապատասխանաբար 2 և 3 մլն դրամ սահմանել ու հաշվի առնել մարդու սոցիալականն վիճակը, գույքային դրությունը և այլն:
Օրինագիծն ԱԺ է ներկայացրել փոխխոսնակ Ալեն Սիմոնայանը։
«Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գևորգ Պետրոսյանի խոսքով՝ ինքը կողմ է, որ վիրավորանքն ու զրպարտությունը քրեականացվեն։ Նա առաջարկել է կրկին հետ գնալ նախկին կարգավորմանը, երբ այդ արարքների համար քրեական պատասխանատվություն էր սահմանվում։ Պետրոսյանի հետ համաձայնել է նաև ինքայլական Արուսյակ Ջուլհակյանը։ Նրա խոսքով՝ «երկրում այժմ այլ իրողություն է», բացի այդ Եվրամիության 28 երկրից 25-ում, օրինակ, վիրավորանքն ու զրպարտությունը քրեականացված է։
Նրանց հետ համակարծիք է եղել նաև ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը։
Իմքայլական Լուսինե Բադալյանի խոսքով՝ ՀՀ-ում վիրավորանքը, զրպարտությունն ու հայհոյանքը խոսքի ազատության հետ նույն հարթության մեջ է դրվում։ Պատգամավորի խոսքով՝ իր վրա ուրիշին զրպարտելու «պարտավորություն» վերցրածը պետք է նաև համաչափ պատասխանատվություն կրի դրա համար: Բադալյանը նշել է, թե զրպարտություններ հնչել են նաև ԱԺ ամբիոնից։
«Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանի խոսքով՝ նախագծով «թերթերին դատի են տալու, իսկ ֆեյքերի ֆաբրիկաները շարունակելու են աշխատել»։
«Ինձ թվում է՝ ավելի հեշտ է ջենթլմենական պայմանավորվածությամբ աշխատել: Այսինքն` գործող իշխանությունը խոստանա, որ իր «ֆեյքերի ֆաբրիկաներն» անջատում է, նախկին իշխանություններն էլ խոստանան, որ իրենքն էլ իրենցն են անջատում, ես էլ կարող եմ միջնորդ հանդիսանալ և հրավիրեմ մի տեղ, իրար հետ բարիշենք»,- ասել է նա։
Օրենսդրական փոփոխությամբ առաջարկվում է վիրավորանքի և զրպարտության համար նախատեսված նյութական վնասի հատուցման համար նախատեսված նվազագույն աշխատավարձի մինչև 1000-ապատիկի և մինչև 2000-ապատիկի չափը բարձրացնելու մասով։ Այժմ վիրավորնքի և զրպարտության դեպքում հարաբերությունները կարգավարվում են Քաղաքացիական օրենսգրքով։

Парламент Армении обсуждает законопроект о повышении размера компенсации за оскорбление и клевету до 5 млн драмов (более 10,000 долларов) и 10 млн драмов (около 21,000 долларов) соответственно. Правительство предлагает установить компенсацию в размере 2 и 3 млн драмов соответственно с учетом социального статуса человека, имущественного положения и т. д.
Законопроект представил в парламент вице-спикер Армении Ален Симонян. По его словам, принятие проекта предоставит возможность защищать честь и достоинство человека от клеветы и оскорблений, а также позволит гражданам получать более достоверную информацию.
Таким образом предлагается предполагаемую действующим законом в случае оскорбления сумму в 1000-кратном размере минимальной зарплаты заменить на 5000-кратный размер, а предусмотренную в случае клеветы сумму в 2000-кратном размере зарплаты изменить на 10000-кратную.
При этом депутат от оппозиционной фракции «Процветающая Армения» Геворг Петросян и депутат от фракции «Мой шаг» Бабкен Тунян выступили за криминализацию оскорблений и клеветы. С ними согласился также председатель НС Арарат Мирзоян.
А депутат от фракции «Мой шаг» Лусине Бадалян отметила, что оскорбления и клевета никак не связаны со свободой слова. По ее словам, клевета может нанести человеку больший вред, чем можно компенсировать 10 млн драмов и даже 100 млн драмов, поэтому разумнее было бы обсуждать отмену верхнего порога размера компенсации, чем его снижение. Бадалян отметила, что клевета звучала и с трибуны парламента.