12 Փետրվար 2021 - 10:07 AMT
«Իմ քայլը» խմբակցության անդամ Սիսակ Գաբրիելյանը ճեպազրույցում հայտարարել է, որ ճանապարհների ապաշրջափակման համատեքստում Թուրքիայի ու Ադրբեջանի հետ առևտուր սկսելու հարց չի քննարկվում։
«Այս պահի դրությամբ Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի միջև ընթացող բանակցությունները չեն առնչվում ո՛չ Թուրքիայի, ո՛չ Ադրբեջանի հետ առևտրաշրջանառությանը»,- ասել է նա, գրում է Aysor.am-ը։
Իմքայլական պատգամավոր Հայկ Գևորգյանն իր հերթին նշել է․ «Այդ հարցը շատ է մանիպուլացվում։ Հենց այսօր էլ Հայաստանի և Թուրքիայի միջև առևտուր կա։ Անկախ նրանից՝ ունենք դիվանագիտական հարաբերություններ, թե չունենք, ինչպիսի հոգեբանական դիրքորոշում ունենք այդ երկրի հանդեպ, այդ առևտուրը լինում է։ Իսկ ինչ վերաբերում է նրան, թե սահմանները պաշտոնապես բացելու դեպքում ինչ կարող է լինել, ապա նախ Հայաստանը ԵԱՏՄ անդամ է և Հայաստանի սահմանները ԵԱՏՄ սահմաններ են։
Հայաստանի սահմանը հատելիս թուրքական ապրանքը պետք է հանդիպի ԵԱՏՄ-ի խոչընդոտներին, մաքսային սահմանափակումներին»։
Անդրադառնալով Գորիս-Կապան ճանապարհին՝ Գևորգյանն ասել է, որ դրա 21 կիլոմետրն անցնում է Հայաստանի՝ միջազգայնորեն ճանաչված սահմաններից դուրս, Ադրբեջանի տարածքով, «բայց այն ոչ մի վայրկյան չի փակվել»։
«Այնպես չի, որ դա պետք է չգիտեմ ինչ համաձայնագրերով լինի, դա պայմանավորվածությունների արդյունք է, որ այդ ճանապարհը պետք է գործի և գործում է։ Ադրբեջանցիների կողմից ոչ մի վայրկյան այն չի փակվել», – ասել է Գևորգյանը։
Դեկտեմբերի 31-ից գործում է թուրքական ծագման ապրանքների ներմուծման վերաբերյալ արգելքը` 6 ամիս ժամկետով։

12 Февраль 2021 - 13:45 AMT
В контексте разблокировки дорог в Армении не обсуждается вопрос о начале торговли с Турцией и Азербайджаном. Об этом заявил депутат от правящей фракции «Мой шаг» парламента РА Сисак Габриелян.
«В настоящее время переговоры между Арменией, Россией и Азербайджаном не связаны с торговлей ни с Турцией, ни с Азербайджаном», – сказал он, пишет Aysor.am.
По его словам, речь идет о транзитных дорогах, о торговом обороте официально речи нет.
Депутат фракции «Мой шаг» Айк Геворкян, в свою очередь, заявил, что и сегодня между Арменией и Турцией существует торговля. Говоря о том, что может произойти в случае официального открытия границ, депутат напомнил, что Армения является членом ЕАЭС, и границы Армении – это границы ЕАЭС.
«Иными словами, при пересечении границы Армении товар не из страны ЕАЭС, то есть товар турецкого производства, должен столкнуться с «водоразделом» ЕАЭС – таможенными ограничениями. Существующие защитные механизмы действуют также в отношении турецких товаров», – сказал он.
—————
В Армении с 31 декабря 2020 года сроком на 6 месяцев вступило в силу эмбарго на импорт товаров из Турции, согласно принятому 21 октября 2020 года постановлению армянского правительства в связи с войной, развязанной Азербайджаном и Турцией против Карабаха.