15 Փետրվար 2021 - 06:33 AMT
Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը ֆեյսբուքյան իր էջում ներկայացրել է հերթական ապացույցներն Ադրբեջանում հայատյացության պետական քաղաքականության ու հայերի նկատմամբ էթնիկ հիմքով թշնամանքի խորքային արմատների վերաբերյալ՝ հրապարակելով այդ երկրի նախագահ Իլհամ Ալիևի պաշտոնական ուղեձները Հայաստանի ու հայերի մասին։
Ադրբեջանի նախագահը մասնավորապես ասել է․
«1) մենք շարունակելու ենք վռնդել այդ սուտասաններին (նկատի ունի հայերին): Նրանք տեսնում են, որ մենք իրենց դաս ենք տալիս, որը նրանք երբեք չեն մոռանա,
2) նրանք ո´չ խիղճ ունեն, ո´չ բարոյականություն,
3) նրանք նույնիսկ ուղեղ չունեն,
4) 30 տարի այն (նկատի ունի Արցախը և մանավորապես` Ֆիզուլին՝ Վարանդան) եղել է վայրի հրեշների ձեռքում, վայրի գազանների ձեռքում, շակալների ձեռքում,
5)Ֆիզուլիի մնացորդները հայկական ֆաշիզմի ցուցադրությունն են և վկայում են հայկական ֆաշիզմի մասին,
6) կարծես վայրի ցեղ էր տիրել քաղաքին,
7) մենք պետք է տանենք ավելի ուժեղ պայքար Հայաստանի դեմ ու ավելացնենք պայքարի կշիռը: Մենք այն մեկուսացրել ենք միջազգային և տարածաշրջանային բոլոր ծրագրերից»։
ՄԻՊ-ը նշում է, որ նույն բառերն են օգտագործում նաև ադրբեջանական զինվորականները հայկական կողմի զինծառայողների ու քաղաքացիական անձանց սպանության, նրանց խոշտանգելու ու անմարդկային վերաբերմունքի ենթարկելու տեսանյութերում:
«Մանրամասներն արտացոլված են Հայաստանի ու Արցախի Մարդու իրավունքների պաշտպանների 2020թ. համատեղ արտահերթ զեկույցում, որ վերաբերում է Ադրբեջանում էթնիկ հայերի նկատմամբ կազմակերպված ատելության խոսքին և թշնամանքին` որպես պատերազմի ընթացքում ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից էթնիկ պատկանելիության հիմքով խոշտանգումների ու անմարդկային վերաբերմունքի պատճառներ»,-ասվում է գրառման մեջ:
Ավելի վաղ ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել էր, որ Սյունիքի մարզի համայնքներում կամ համայնքներն իրար միավորող ճանապարհներին ադրբեջանական զինված ծառայողների (նաև դրոշների ու ցուցանակների) առկայությունը, առավել ևս այդ ճանապարհներով նրանց ցանկացած տեղաշարժ պետք է բացառվի և վերջ:

Омбудсмен Армении Арман Татоян представил очередные свидетельства глубинных корней государственной политики армянофобии в Азербайджане и вражды по отношению к армянам на этнической почве. На своей странице в Facebook привел несколько цитат из официальных заявлений президента Азербайджана Ильхама Алиева об Армении и армянах.
«1) Мы продолжим изгонять этих лжецов (имеет ввиду армян). Они видят, что мы преподаем им урок, который они никогда не забудут.
2) У них нет ни совести, ни морали.
3) У них даже нет мозгов.
4) В течение 30 лет он (имеет в виду Арцах и, в частности, Физули) находился в руках диких чудовищ, в руках диких зверей, в руках шакалов.
5) То, что осталось от Физули – это демонстрация армянского фашизма, и свидетельствует об армянском фашизме.
6) Казалось, городом правит дикое племя.
7) Мы должны вести более сильную борьбу против Армении и увеличивать вес борьбы. Мы изолировали ее от всех международных и региональных программ», – говорил Алиев в разное время.
По словам омбудсмена, эти же фразы используют также азербайджанские военные в видеозаписях убийств, пыток и бесчеловечного обращения с армянскими военнослужащими и мирными гражданами.
Подробности отражены во внеочередном совместном отчете Защитников прав человека Армении и Арцаха за 2020 год, который касается о ненавистнических высказываний и вражды по отношению к этническим армянам в Азербайджане как причине пыток и бесчеловечного обращения во время войны со стороны азербайджанских вооруженных сил по признаку этнической принадлежности.