15 Փետրվար 2021 - 07:30 AMT
Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանն ապացույց է ներկայացրել այն մասին, որ ադրբեջանական զինված ծառայողները Սյունիքի գյուղերի անմիջական հարևանությամբ կրակում են ինչպես փոքր, այնպես էլ խոշոր տրամաչափի զինատեսակներից՝ տեղադրելով փետրվարի 13-ին արված տեսանյութ։
ՄԻՊ-ի խոսքով՝ դրանում օրվա տարբեր ժամերի՝ Կապանի Ագարակ ու Եղվարդ գյուղերի միջնամասում հնչած կրակոցներն են արձանագրված։ Նա նշել է, որ այս կրակոցների վայրից դեպի Ագարակ գյուղ ուղիղ գծով մոտ 1 կմ է:
«Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանը Կապանի գյուղերի բնակիչներից պարբերաբար է ստանում զայրույթի ու անհանգստության ահազանգեր ադրբեջանցի զինվորականների կողմից պարբերաբար արձակվող կրակոցների մասին:
Այս ամենը ևս մեկ անգամ հաստատում է, որ Սյունիքի համայնքների անմիջական հարևանությամբ, այդ համայնքներն իրար կապող ճանապարհներին ադրբեջանական զինվորական ուժեր չպետք է լինեն. դա լրջորեն վտանգում է խաղաղ բնակիչների իրավունքները, խաթարում է նրանց անդորրն ու խաղաղ կյանքը»,-գրել է Թաթոյանը։
44-օրյա պատերազմից հետո հայկական կողմը տարածքային զիջումների է գնացել ոչ միայն Արցախում, այլ նաև ՀՀ-ում։ Սյունիքից ու Գեղարքունիքից որոշ հատվածներ զիջվել են ադրբեջանցիներին՝ ըստ ԽՍՀՄ քարտեզի ու GPS տեղորոշման։ Մի շարք համայնքներ դարձել են սահմանամերձ Ադրբեջանին։

15 Февраль 2021 - 07:47 AMT
Омбудсмен Армении Арман Татоян опубликовал видео в качестве доказательства того, что азербайджанские вооруженные силы ведут огонь из малокалиберного и крупнокалиберного оружия в непосредственной близости от сел Сюникской области Армении.
«Кадры этого видео были сняты 2 дня назад, в разное время суток, между селами Агарак и Егвард Капанской общины, его сняли наши пограничники. Чтобы представить расстояние, отмечу, что это примерно по прямой от места стрельбы до села Агарак 1 км», – отметил Татоян.
Омбудсмен Армении отметил, что регулярно получает жалобы от жителей сел Капана в связи с тем, что азербайджанские военные регулярно открывают огонь.
«Все это еще раз доказывает, что в непосредственной близости от населенных пунктов Сюника, на дорогах, соединяющих эти поселения, не должно быть азербайджанских вооруженных сил. Это серьезно угрожает правам гражданских лиц, нарушает их покой и мирную жизнь», – подчеркнул Татоян.