15 Փետրվար 2021 - 14:57 AMT
Փետրվարի 15-ին՝ տեղական ժամանակով 18:21-ին (Գրինվիչի ժամանակով 14:21-ին) Երևանից 17 կմ հարավ, օջախի 10 կմ խորությամբ, 2.3 մագնիտուդով երկրաշարժ է գրանցվել։
Երկրաշարժը զգացվել է Երևանում 2-3 բալ ուժգնությամբ: Էպիկենտրոնային գոտում ստորգետնյա ցնցման ուժգնությունը կազմել է 3 բալ:
ՀՀ ԱԻՆ Սեյսմիկ պաշտպանության տարածքային ծառայության սեյսմոլոգիական ցանցի կողմից ցնցումները գրանցվել են հյուսիսային լայնության 40.04⁰ և արևելյան երկայնության 44.56⁰ աշխարհագրական կոորդինատներով։
ԱԻՆ-ը՝ անդրադառնալով համացանցում շրջանառվող ապատեղեկատվությունը, թե Հայաստանի տարածքում, մասնավորապես՝ Երևանում, ուժեղ երկրաշարժ է սպասվում, կրկին պաշտոնապես հերքել է այդ տեղեկատվությունը:
«Հորդորում ենք չնպաստել կեղծ լուրերի և խուճապի տարածմանը, հետևել բացառապես ԱԻՆ պաշտոնական հաղորդագրություններին»,- ասվում է հայտարարության մեջ։
Նշվում է նաև, որ երկրաշարժի օջախում լարվածությունը շարունակում է մարել:
Փետրվարի 13-ին՝ տեղական ժամանակով 15:29-ին (Գրինվիչի ժամանակով` ժամը 11:29-ին) Երևանից 8 կմ հարավ-արևելք, օջախի 10 կմ խորությամբ, 4.7 մագնիտուդով երկրաշարժ է եղել։
Արտակարգ իրավիճակների նախարարությունից հայտնում են, որ էպիկենտրոնային գոտում ստորգետնյա ցնցման ուժգնությունը կազմել է 6-7 բալ:

15 февраля землетрясение магнитудой 2.3 и силой до 3 баллов в эпицентре произошло в 17 километрах от Еревана. Очаг землетрясения залегал на глубине 10 километров, сообщает пресс-служба МЧС Армении.
В Ереване ощущались толчки силой 2-3 балла.
При этом министерство по чрезвычайным ситуациям РА опровергает постоянно распространяемую в интернете информацию о том, что на территории Армении, в частности в Ереване, ожидается сильное землетрясение.
«Призываем не способствовать распространению ложных новостей и паники, следить только за официальными сообщениями МЧС. Отметим, что на данный момент напряжение в эпицентре землетрясения продолжает спадать», – заявили в министерстве.
13 февраля в 8 км к юго-востоку от Еревана на глубине 10 км было зафиксировано землетрясение магнитудой 4.7. Сила землетрясения в эпицентре составила 6-7 баллов. Землетрясение ощущалось в Ереване силой 5-6 баллов, в районах Арагацотн, Арарат, Ширак, Армавир, Вайоцдзор – силой 3-4 балла.