17 Փետրվար 2021 - 12:15 AMT
ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արա Այվազյանը և ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը մոսկովյան հանդիպման ընթացքում քննարկելու են հայ ռազմագերիների և Ադրբեջանի կողմից պահվող քաղաքացիական անձանց ապահով հայրենադարձման հարցեր։ Այդ մասին հայտնել է ՀՀ ԱԳՆ խոսնակ Աննա Նաղդալյանը, տեղեկացնում է «Արմենպրեսը»։
Այվազյանի գլխավորած պատվիրակությունն արդեն Ռուսաստանի մայրաքաղաք Մոսկվայում է:
Պատասխանելով հարցին, թե ինչ հարցեր են քննարկելու երկու երկրի արտաքին գերատեսչությունների ղեկավարները՝ Նաղդալյանն ասել է. «Հայաստանի և Ռուսաստանի ԱԳ նախարարներ Արա Այվազյանի և Սերգեյ Լավրովի քննարկումների առանցքում կլինեն նոյեմբերի 10-ի եռակողմ հայտարարության և դրան հաջորդած հունվարի 11-ի հայտարարության կյանքի կոչմանն առնչվող հարցերը»:
Նախարարները կանդրադառնան նաև տարածաշրջանային բոլոր կոմունիկացիաների ապաշրջափակմանը:
Ավելի վաղ տեղի է ունեցել ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի հեռախոսազրույցը Ադրբեջանի իր պաշտոնակից Ջեյհուն Բայրամովի հետ։ Նրանք քննարկել են հունվարի 11-ի ՌԴ, Ադրբեջանի և ՀՀ ղեկավարների հայտարարության կյանքի կոչմանն առնչվող հարցեր, ինչպես նաև երկկողմ և միջազգային օրակարգի հարցեր։

Делегация во главе с министром иностранных дел Армении Ара Айвазяном уже прибыла в Москву, где министр встретится со своим российским коллегой Сергеем Лавровым.
Основное внимание на встрече министры уделят реализации заявлений лидеров Армении, России и Азербайджана от 10 ноября 2020 года и 11 января с акцентом на оказание гуманитарного содействия, восстановление инфраструктуры и разблокирование транспортных коммуникаций в Закавказье.
Будут также обсуждаться вопросы безопасной репатриации армянских военнопленных и мирных жителей, удерживаемых Азербайджаном. Стороны сверят планы работы по линии сопредседателей Минской группы ОБСЕ.
Лавров и Айвазян также обсудят другие вопросы двусторонней, региональной и международной повестки. Беседа пройдет в закрытом для прессы формате.
При этом 17 февраля Лавров провел беседу с главой МИД Азербайджана Джейхуном Байрамовым. Они обсудили реализацию договоренностей, достигнутых лидерами Армении, России и Азербайджана 11 января в Москве, а также ряд актуальных вопросов двусторонней и международной повестки дня.