5 Մարտ 2009 - 17:30 AMT
Ալլա Պուգաչովան իր 60-ամյա հոբելյանի պատվին «Ապրիլից ապրիլ» հոբելյանական շրջագայության շրջանակներում կայցելի Երեւան: Այդ շրջագայությամ երգչուհին ծրագրում է ավարտել իր համերգային գործունեությունը: Այդ մասին Ռուսաստանի ժողովրդական արտիսստուհին հայտնեց մարտի 5-ին` Երեւան-Թբիլիսի-Մոսկվա-Կիեւ-Քիշինեւ հեռուստակամուրջի շրջանակներում: «Ես բեմը հրաժեշտի համար չեմ համբուրելու: Պաշտոնապես ես ցանկանում եմ ասել, որ համերգային գործունեությունը կդադարեցնեմ որպես երգչուհի Ալլա Պուգաչովա, այն բանից հետո, երբ դժվարությամբ կիրականացնեմ «Ապրիլից ապրիլ» հոբելյանական շրջագայությունը: Հնարավոր է դա ժամանակին չէ, չէ՞ որ հիմա ճգնաժամ է եւ անհրաժեշտություն կլինի գումար վաստակելու, բայց անորակ բաների վրա ես գումար չեմ վաստակելու»,- կատակել է երգչուհին:
Ալլա Պուգաչովայի խոսքով, համերգային գործունեությունը դադարեցնելու պատճառ են դարձել առողջության հետ կապված խնդիրները, որոնք թույլ չեն տալիս հաճախ շրջագայել, եւ նստած ձայնը, որը վիրահատությունների արդյունքն է: Այդպիսով, ավելացրել է երգչուհին, ինքը հնարավորություն չունի ձայնի օգնությամբ արտահայտելու իր զգացմունքներն եւ տրամադրությունը, ինչը կցանականար:
Երգչուհին պատրաստվում է այսուհետ ինքնարտահայտվել այլ ոլորտների միջոցով: Նա ծրագրում է իր ժամանակը նվիրել իր կողմից ստեղծված «Ալլա» ռադիոյի, թատրոնի, կինոյի, հրատարակչական գործունեության զարգացմանը, ինչի համար գերադասել է զոհաբերել իր երգչուհու կարիերան:
Հոբելյանական շրջագայության շրջանակներում Ալլա Պուգաչովան այս տարվա աշնանը պատրաստվում է համերգով հանդես գալ նաեւ Երեւանում: Մինչ այդ Մոսկվայում` Լուժնիկների Ռոսիա համերգասրահում ծրագրվում են երեք մենահամերգներ եւ հոբելյանական համերգ, որը կկայանա ապրիլի 15-ին` երգչուհու ծննդյան օրը: Նրա խոսքով, համերգինն ելույթ կունենան իր շատ ընկեր-արտիստներ եւ նրանք, ում հետ ինքը միշտ ցանկացել է զուգերգ կատարել: Երգչուհին համերգներով հանդես կգա նաեւ Ռուսաստանի, Գերմանիայի եւ ԱՊՀ երկրների զանազան քաղաքաներում:
ՌԽԴՍՀ Վաստակավոր արտիստուհի (1980), ՌԽԴՍՀ Ժողովրդական արտիստուհի (1985), ԽՍՀՄ Ժողովրդական արտիստուհի (1991), Ռուսաստանի Պետական պրեմիայի դափնեկիրը իր երգչուհու կարիերան սկսեց 16 տարեկանում Համամիութենական ռադիոյի «Բարի լույս» ծրագրի համար «Ռոբոտ» երգի ձայնագրությամբ: 44 տարվա կարիերայի ընթացքում երգչուհի Ալլա Պուգաչովան թողարկել է 60 ձայնասկավառակ:

5 Март 2009 - 17:30 AMT
В честь 60-летнего юбилея Алла Пугачева посетит Ереван в рамках юбилейного турне «От апреля до апреля», которым певица планирует завершить свою концертную деятельность. Об этом народная артистка России объявила 5 марта во время телемоста Москва-Ереван-Тбили-Киев. «Я не буду целовать сцену для прощания. Официально хочу сказать, что концертную деятельность прекращу как певица Алла Пугачева, после того как с трудом выполню юбилейную программу «От апреля до апреля». Возможно это и не вовремя, ведь на дворе кризис и будет необходимость зарабатывать деньги, но зарабатывать деньги на том, что не качественно, я не буду», – пошутила Алла Пугачева.
По словам Аллы Пугачевой, причиной прекращения концертной деятельности являются проблемы со здоровьем, которое не позволяет часто разъезжать, и подсевший голос, ставший результатом перенесенных операций. Таким образом, добавила певица, у нее нет возможности при помощи голоса выражать эмоции и интонации, которые хотелось бы.
Свои чувства и эмоции певица собирается выразить с помощью деятельности в иных сферах. Алла Пугачева планирует посвятить свое время развитию созданного ею радио «Алла», театру, кино, издательской деятельности, для чего предпочла принести в жертву свою певческую деятельность.
В рамках юбилейного тура Алла Пугачева осенью нынешнего года собирается выступить с концертом и в Ереване. До этого в Москве планируется проведение трех сольных концертов «Сны о любви» в Концертном зале Россия в Лужниках и юбилейного концерта, который пройдет 15 апреля в день рождения певицы. По словам певицы на нем будут выступать многие ее друзья-артисты и те, с кем она всегда желала выступить дуэтом. Так же певица выступит с концертами в различных городах России, Германии и стран СНГ.
Заслуженная артистка РСФСР (1980), Народная артистка РСФСР (1985), Народная артистка СССР (1991), Лауреат Государственной премии России начала свою певческую карьеру в 16 лет с записью песни «Робот», для программы «С добрым утром» Всесоюзного радио. За 44 года карьеры певицы Алла Пугачева выпустила 60 альбомов.