Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերում հայտարարել է Գլխավոր շտաբի պետ Օնիկ Գասպարյանին պաշտոնից ազատելու մասին։
Նա նշել է, որ Գասպարյանին և Զինված ուժերի Գլխավոր շտաբի պետի առաջին տեղակալ, գեներալ-լեյտենանտ Տիրան Խաչատրյանին պաշտոնից ազատելու որոշումները կայացվել են մինչ Գլխավոր շատբի հայտարարությունը, որով պահանջվում է իր գլխավորած կառավարության հրաժարականը։
Նա կրկին հրավիրել է իր աջակցիներին Հանրապետության հրապարակ։
«Գլխավոր շտաբի հայտարարությունը համարում եմ ռազմական հեղաշրջման փորձ: Մեր բոլոր կողմնակիցներին հենց հիմա հրավիրում եմ Հանրապետության Հրապարակ»,- ասվում էր նրա ավելի վաղ հրապարակված գրառման մեջ։
Փետրվարի 25-ին Զինված ուժերի Գլխավոր շտաբը հայտարարություն է տարածել, որտեղ ասված է, որ վարչապետը և կառավարությունն «այլևս ի վիճակի չեն ընդունելու ադեկվատ որոշումներ» և որ ՀՀ զինված ուժերը պահանջում են ՀՀ վարչապետի և կառավարության հրաժարականը։

25 Февраль 2021 - 08:55 AMT
Премьер-министр Армении Никол Пашинян 25 февраля уволил начальника Генерального штаба Вооруженных сил страны Оника Гаспаряна, потребовавшего его отставки. Об этом он заявил в ходе прямого эфире на своей странице в Facebook.
«Я сегодня принял решение уволить начальника генштаба и его первого заместителя. Министр обороны уже готовит соответствующее решение о назначении нового главы генштаба и его заместителей», – заявил Пашинян.
Ранее Генштаб вооруженных сил Армении потребовал отставки Пашиняна и предостерег его от применения силы против своего народа. Заявление Генштаба связано с отстранением от должности первого заместителя начальника Генерального штаба Вооруженных сил Армении Тирана Хачатряна.
Пашинян отметил, что решения об увольнении Гаспаряна и генерал-лейтенанта Тирана Хачатряна были приняты им до заявления Генштаба, требующего отставки возглавляемого им правительства.