Մարտի 20-ից մինչեւ ապրիլի 5-ն «Արամէ» պատկերասրահում տեղի կունենա հայկական Սփյուռքի խոշորագույն նկարիչներից մեկի`Ժանսեմի (Հովհաննես Սեմերջյան) նկարների ցուցահանդես-վաճառքը: «Արամէ» պատկերասրահը ցուցահանդես-վաճառքը կազմակերպել է նկարչի դստերը պատկանող «Ֆլորա Ժանսեմ» փարիզյան պատկերասրահի համագործակցությամբ: Ցուցահանդեսում կներկայացվի նկարչի 45 աշխատանք, որոնցից 10-ը յուղանկար եւ գծանկար են, մյուս աշխատանքները կատարվել են լիտոգրաֆիայի տեխնիկայով:
Ժանսեմը` նույն ինքը Հովհաննես Սեմերջյանը, հայկական Սփյուռքի խոշոր նկարիչներից մեկն է: Ծնվել է 1920 թվականին Թուրքիայի Սելես քաղաքում, մանկությունն անցկացրել է հունական Սալոնիկ քաղաքում, իսկ 1931 թվականին նրա ընտանիքը տեղափոխվել է Փարիզ: Ժանսեմը մի քանի տարի այցելել է Մոնպարնասի «ազատ ակադեմիաները», իսկ 1939 թվականին ավարտել է Փարիզի դեկորատիվ արվեստների բարձրագույն դպրոցը: Այսօր Ժանսեմի աշխատանքները ցուցադրվում են ողջ աշխարհի պատկերասրահներում:

6 Март 2009 - 10:12 AMT
С 20 марта по 5 апреля в галерее «Арамэ» пройдет выставка-продажа картин Жансема (Ованнеса Семерджяна), одного из крупнейших художников армянской диаспоры. Галерея «Арамэ» организовала выставку-продажу в сотрудничестве парижской галереей дочери художника «Флора Жансем». На выставке будут представлены 45 работ художника, из которых 10 картин состоящих из работ маслом и графики, остальные картины выполнены по технике литографии.
Жансем, он же Ованнес Семерджян, является одним из крупных художников армянской диаспоры. Художник родился в 1920 году в городе Селес в Турции, детство провел в греческом городе Салоники, а в 1931 году его семья переехала в Париж. Жансем несколько лет посещал “свободные академии” Монпарнаса, а в 1939 году окончил Парижскую высшую школу декоративных искусств. Сегодня работы Жансема выставляются в галереях по всему миру.