1 Մարտ 2021 - 11:40 AMT
Անվտանգության խորհուրդը, լինելով պաշտպանության ոլորտի քաղաքականության հիմնական ուղղություններ սահմանող մարմին, խստորեն դատապարտել է զինված ուժերը քաղաքական գործընթացների մեջ ներքաշելու բոլոր փորձերը և կոչ արել ՀՀ նախագահին բավարարել ԳՇ պետին պաշտոնից ազատելու միջնորդությունը, ասված ԱԽ գրասենյակի հայտարարության մեջ:
Դրանում նշվում է, որ Սահմանադրությունը հստակ սահմանում է Զինված ուժերի՝ քաղաքական գործընթացներին ներգրավվելու անթույլատրելիությունը, քաղաքացիական վերահսկողության ներքո գտնվելու հանգամանքը:
«Օրենքի համաձայն՝ ՀՀ Զինված ուժերի Գլխավոր շտաբի պետի՝ որպես բարձրագույն զինվորական ծառայության պաշտոն զբաղեցնող անձի նշանակման և ազատման առաջարկության հիմքում ընկած է Կառավարության ղեկավարի հայեցողությունը։
ՀՀ նախագահը, լինելով Սահմանադրության պահպանմանը հետևող կարևորագույն ինստիտուտ, պարտավոր է միանշանակ կերպով ցուցաբերել համապատասխան մոտեցում:
Ելնելով վերը նշվածից՝ Անվտանգության խորհուրդը Հանրապետության նախագահին կոչ է անում բավարարել ՀՀ վարչապետի՝ Գլխավոր շտաբի պետին պաշտոնից ազատելու միջնորդությունը և ստորագրել համապատասխան հրամանագիր», – ասված է ԱԽ հաղորդագրության մեջ:
ԳՇ պետ Օնիկ Գասպարյանը, ինչպես նաև նախագահ Արմեն Սարգսյանը ներկա չեն եղել մարտի 1-ին կայացած Անվտանգության խորհրդի նիստին։

Совет безопасности Армении призвал президента республики Армена Саркисяна удовлетворить ходатайство премьер-министра Никола Пашиняна об освобождении от должности начальника Генштаба ВС Оника Гаспаряна.
«Совет безопасности призывает президента республики удовлетворить ходатайство премьер-министра об освобождении от должности начальника Главного штаба ВС и подписать соответствующий указ», – говорится в заявлении СБ, принятом по итогам заседания под руководством Пашиняна 1 марта.
Отмечается, что Совет безопасности «строго осуждает все попытки Генштаба вовлечься в политические процессы».
«Конституция запрещает Вооруженным силам вмешиваться в политические процессы», – говорится в сообщении СБ Армении.
Между тем Гаспарян не принял участия в созванном Пашиняном заседании Совета безопасности. Пресс-секретарь премьера Мане Геворгян заявила, что Гаспарян был проинформирован о заседании, однако не принял в нем участия.