«Իսկանդերը» պատերազմի ժամանակ կրակել է, նախկինում իր հնչեցրած հայտարարությունը վերահաստատել է պաշտպանության նախարարության ռազմական վերահսկողական ծառայության նախկին պետ, գեներալ-գնդապետ Մովսես Հակոբյանը։
«Ձեր առաջ շարքային զինվոր չի կանգնած, չէ՞, որ չճշտված ինֆորմացիա հրապարակի: Պատասխանում եմ և պնդում՝ «Իսկանդերը» պատերազմի ժամանակ կրակել է: Այսքանը, մնացածի մասով, թե ով, ինչու, ապա դա իմ խնդիրը չի»,- ասել է նա «Իրավունք» թերթին, փոխանցում է «Առավոտը»։
Հակոբյանը պատերազմից հետո էլ էր հայտարարել, որ «Իսկանդերը» կիրառվել է, բայց այլ մանրամասներ չէր նշել։
Ավելի վաղ վարչապետ Փաշինյանը, պատասխանելով երկորրդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հայտարարություններին, ասել էր, որ Արցախում կրակած Իսկանդերը չի պայթել կամ պայթել է 10%-ով։ Հայտարարությունը լայն արձագանք էր ստացել նաև ռուսական լրատվամիջոցներում։ Մասնավորապես, ընգծվում էր, թե ՀՀ վարչապետը կասկածի տակ է դրել ռուսական զենքի արդյունավետությունը։ Ավելի ուշ ՌԴ ՊՆ-ից հայտարարել էին, որ Արցախում Իսկանդեր-Մ տեսակի զենք չի օգտագործվել։ Մարտի 1-ին վարչապետի խոսնակ Մանե Գևորգյանը հայտարարել էր, թե «Փաշինյանն առկա փաստերի և տվյալների համադրության արդյունքում եկել է եզրակացության, որ իրեն «Իսկանդերի» հետ կապված իրավիճակի առնչությամբ ճիշտ չի զեկուցվել»:

ОТРК «Искандер» был применен армянской стороной во время войны в Нагорном Карабахе. Об этом заявил экс-начальник Генштаба ВС Армении Мовсес Акопян.
Он вновь подтвердил сделанное им ранее заявление о применении «Искандера», пишет «Аравот».
«Перед вами же стоит не рядовой солдат, чтобы озвучивать непроверенную информацию? Отвечаю и утверждаю, что «Искандер» стрелял во время войны. На этом все, остальное не моя проблема», – сказал Акопян.
После войны Акопян также объявлял, что «Искандер» применялся, но не упомянул другие подробности.
Ранее премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что при применении «Искандера» во время осенних боев в Нагорном Карабахе его ракеты не взорвались или «взорвались на 10%». После заявления Пашиняна о неразорвавшихся «Искандерах» в Армении начался политический кризис. 25 февраля Генштаб вооруженных сил Армении после увольнения Тирана Хачатряна с должности первого заместителя начальника Генштаба ВС РА потребовал отставки премьер-министра Никола Пашиняна и предостерег его от применения силы против своего народа. Пашинян назвал случившееся попыткой переворота и заявил о решении уволить начальника Генштаба Оника Гаспаряна.
1 марта секретарь премьер-министра Армении Мане Геворгян заявила, что Пашинян пришел к заключению, что относительно ситуации с «Искандером» ему неправильно было доложено.