2 Մարտ 2021 - 12:14 AMT
ԱԺ փոխնախագահ Ալեն Սիմոնյանը հայտարարել է, որ, իր կարծիքով, ռուսական զենքն ամենալավն է, բայց խնդիրները, որ ի հայտ են եկել, ոչ պակաս լավ հայտնի են ռուս գործընկերներին։ Սիմոնյանն այդպես է մեկնաբանել ռուսական «Իսկանդերների» մասին Փաշինյանի հայտարարությունն ու ռուսական կողմի արձագանքը, թե վարչապետին ճիշտ չեն զեկուցել։
«Ես համարում եմ, որ ռուսական զենքն ամենալավ զենքն է, և համարում եմ ՌԴ գործողությունները պատերազմի ընթացքում մաքսիմալ դաշնակցային են եղել, բայց ես համարում եմ, որ այն խնդիրները, որոնք ի հայտ են եկել, ոչ պակաս լավ հայտնի են նաև մեր ռուս գործընկերներին»,- ասել է Սիմոնյանն ԱԺ-ում ճեպազրույցում, գրում է Sputnik Արմենիան։
Նա ասել է նաև, որ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի անձնական հարաբերությունները նորմալ է համարում, բայց նորմալ չի համարում, որ ինքը մտնի այդ թեմայի մեջ։
Փետրվարի 23-ին Նիկոլ Փաշինյանը, անդրադառնալով նախկին նախագահ Սերժ Սարգսյանի` 44-օրյա պատերազմի ընթացքում «Իսկանդերը» ժամանակին չօգտագործելու վերաբերյալ մեղադրանքներին, ասել էր, որ Սարգսյանը թող հարց տա՝ ինչո՞ւ է «Իսկանդերը» պայթել 10%-ով։ Փետրվարի 25-ին ՌԴ ՊՆ–ն հայտարարեց, որ Ղարաբաղում «Իսկանդեր» ընդհանրապես չի կիրառվել։
Վարչապետի խոսնակ Մանե Գևորգյանն էլ հայտարարել է, որ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը առկա փաստերի և տվյալների համադրության արդյունքում եկել է եզրակացության, որ իրեն «Իսկանդերի» հետ կապված իրավիճակի առնչությամբ ճիշտ չի զեկուցվել։«Ավելին, վարչապետի հայտարարությունը ոչ մի կապ չունի ռազմական և ռազմարդյունաբերական համագործակցության ոլորտում հայ-ռուսական դաշնակցային հարաբերությունների բովանդակության ու որակի հետ: Կասկած չի հարուցում և այն հանգամանքը, որ ռուսական զենքը լավագույններից է աշխարհում»,-ասել է նա:

2 Март 2021 - 16:08 AMT
Вице-спикер парламента Армении Ален Симонян назвал российское оружие «лучшим в мире». Об этом он заявил 2 марта на брифинге, комментируя заявления премьер-министра Армении Никола Пашиняна об «Искандерах» и реакцию российской стороны.
Ранее премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что при применении «Искандера» во время осенних боев в Нагорном Карабахе его ракеты не взорвались или «взорвались на 10%». При этом в РФ заявили, что армянская сторона не применяла «Искандеры». 1 марта секретарь премьер-министра Армении Мане Геворгян заявила, что Пашинян пришел к заключению, что относительно ситуации с «Искандером» ему неправильно было доложено.
«Считаю, что российское оружие – лучшее в мире, и действия России в ходе войны были максимально союзническими. Вместе с тем, считаю, что о выявленных проблемах российским партнерам известно не хуже, чем нам», – сказал политик, пишет Sputnik-Армения.
Симонян оценил отношения между премьер-министром республики Николом Пашиняном и президентом России Владимиром Путиным как нормальные, однако счел ненормальным вмешиваться в этот вопрос.
После заявления Пашиняна о неразорвавшихся «Искандерах» в Армении начался политический кризис. 25 февраля Генштаб вооруженных сил Армении после увольнения Тирана Хачатряна с должности первого заместителя начальника Генштаба ВС РА потребовал отставки премьер-министра Никола Пашиняна и предостерег его от применения силы против своего народа. Пашинян назвал случившееся попыткой переворота и заявил о решении уволить начальника Генштаба Оника Гаспаряна.