6 Մարտ 2009 - 15:08 AMT
Մարտի 22-ին Ֆլորիդայի Սբ.Դավիթ հայկական եկեղեցում տեղի կունենա Անտոնինա Մահարու «Իմ Ոդիսականը» անգլերեն լեզվով գրքի շնորհանդեսը: Գիրքը գրվել է անցյալ դարի յոթանասունական թվականներին, բայց հրատարակվել է շատ ավելի ուշ: «Խորհրդային տարիներին ես վախենում էի հրապարակել գիրքը: Եւ միայն 2003թ.` Գուրգեն Մահարու հարյուրամյակի պատվին Գրողների Միության Նախագահ Լեւոն Անանյանի օգնությամբ «Իմ Ոդիսականը» առաջին անգամ հրատարակվեց»,- PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է գրողը:
1945թ. 22-ամյա Անտոնինա Պովելայտիտին` Վիլնյուսի համալսարանի ուսանողուհին, մեղադրվեց «Հանուն Լիտվայի անկախության» գաղտնի խմբավորմանը մասնակցելու մեջ եւ հինգ տարով աքսորվեց Սիբիրի ճամբար: Այնտեղ էլ Անտոնինա Միխայլովնան ծանոթացավ իր ապագա ամուսնու` քաղբանտարկյալ Գուրգեն Մահարու հետ:

6 Март 2009 - 15:08 AMT
22 марта в армянской церкви Св.Давида во Флориде пройдет презентация книги Антонины Маари «Моя Одиссея» на английском языке. Книга была написана в семидесятых годах прошлого века, но издана намного позже. «В советские годы я боялась опубликовывать книгу и лишь в 2003 году, в честь столетия Гургена Маари, с помощью Председателя Союза писателя Левона Ананяна «Моя Одиссея» была впервые опубликована», – в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net сказала писательница.
В 1945 году 22-летняя Антонина Повелайтити, студентка Вильнюсского университета была обвинена в участии в подпольной группе «За независимость Литвы» и на пять лет сослана в лагеря в Сибирь. Там же Антонина Михайловна познакомилась со своим будущим мужем, политзаключенным Гургеном Маари.