4 Մարտ 2021 - 10:53 AMT
Հայրենիքի փրկության շարժման վարչապետի թեկնածու Վազգեն Մանուկյանը հրավիրվել է Քննչական կոմիտե և հարցաքննվել: Որպես խափանման միջոց է կիրառվել ստորագրություն՝ չհեռանալու մասին:
Նրան մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 301-րդ հոդվածով (իշխանությունը զավթելուն, տարածքային ամբողջականությունը խախտելուն կամ սահմանադրական կարգը բռնի տապալելուն ուղղված հրապարակային կոչերը)։
Մանուկյանի պաշտպան Արամ Վարդևանյանն ասել է, որ բողոքարկելու են որպես խափանման միջոց կիրառված ստորագրությունը՝ չհեռանալու մասին։ «Որևէ հիմք և պայման մենք չենք տեսնում, չենք տեսնում նաև, թե ինչպես են հաղթահարել հիմնավոր կասկածը, առավել ևս հիմքերի հետ կապված, ինչից են ենթադրել, որ Վազգեն Մանուկյանը կարող է խոչընդոտել կամ թաքնվել կամ ինչին պետք է խոչընդոտի կամ ինչից թաքնվի»,- ասել է նա, տեղեկացնում է Panorama.am-ը։
«Ի վերջո Վազգեն Մանուկյանի ցանկացած հայտարարությունը խնդրում եմ համադրել, օրինակ, հետևյալ հայտարարության հետ. որոշ անձ, որը հետագայում բավականին բարձր պաշտոն ստացավ, Հանրապետության հրապարակում պնդում էր՝ կամ ես կլինեմ վարչապետ, կամ ՀՀ-ում վարչապետ չի լինի: Հայաստանում չի կարող լինել մեկ անձ, ով սպառնա՝ Հայաստանում կամ ինքն է լինելու վարչապետ, կամ չի լինելու: Դա ոչ միայն պետք է դիտարկել Քրեական օրենսգրքի 301-րդ հոդվածի տիրույթում, նաև 300-րդ հոդվածի, քանի որ իշխանության յուրացման, զավթման դասական գործիքներից մեկն է, բայց այդ հարցով քրեական գործ չկա»,- ասել է նա:
«Գործ ունենք պրիմիտիվ քաղաքական հետապնդման հետ»,- հավելել է Մանուկյանի պաշտպանը:
Նա նշել է, որ գործ ունեն մի քանի քաղաքական հայտարարություններն իբրև Քրեական օրենսգրքի հետ առնչության մեջ դիտարկելու Քննչական կոմիտեի փորձի հետ:
«Խոսքերից մեկը վերաբերում է փետրվարի 20-ի հանրահավաքում Վազգեն Մանուկյանի հայտարարած պլան Ա-ին ու պլան Բ-ին: Պարզ է չէ՝ եթե պլան Բ-ին ուղղված կոչ լիներ, ապա պլան Բ-ի իրացումը կտեսնեինք»,-ասել է նա:
Հայրենիքի փրկության շարժման վարչապետի թեկնածու Վազգեն Մանուկյանը հրավիրվել է Քննչական կոմիտե և հարցաքննվել 2021թ. փետրվարի 12-ին և 20-ին Ազատության հրապարակում անցկացված հանրահավաքների ժամանակ Վազգեն Մանուկյանի կողմից՝ իշխանությունը զավթելու, սահմանադրական կարգը բռնի տապալելու, բռնություն գործադրելու հրապարակային կոչեր կատարելու առերևույթ դեպքերի առթիվ քննվող քրեական գործով։

4 Март 2021 - 13:44 AMT
Кандидат в премьер-министры армянского оппозиционного «Движения за спасение Родины» Вазген Манукян был вызван в Следственный комитет РА и допрошен. В его отношении избрана мера пресечения в виде подписки о невыезде.
Полиция возбудила уголовное дело в связи с заявлениями Вазгена Манукяна на митинге 20 февраля по признакам статьи 301 Уголовного кодекса Армении (Публичные призывы к насильственному захвату государственной власти, насильственному изменению конституционного строя).
Адвокат Манукяна Арам Вардеванян заявил, что они обжалуют избранную в отношении Вазгена Манукяна меру пресечения, пишет Panorama.am.
«Мы не видим никаких оснований или условий, мы не видим, как они преодолели обоснованные подозрения, особенно в связи с основаниями, из чего они предположили, что Вазген Манукян может препятствовать или скрыться, или чему он должен препятствовать, от чего должен скрываться?» – заявил адвокат.
«Наконец, прошу сопоставить любое заявление Вазгена Манукяна, например, со следующим заявлением. Некий человек, который впоследствии получил довольно высокий пост, заявил на площади Республики: либо я буду премьер-министром, либо премьер-министра в Республике Армения не будет. В Армении не может быть ни одного человека, который угрожает: либо премьером будет он, либо премьера не будет. Это следует рассматривать не только в рамках статьи 301 Уголовного кодекса, но и статьи 300, поскольку это один из классических инструментов узурпации власти, но уголовного дела по этому поводу нет», – сказал он.
«Мы имеем дело с примитивным политическим преследованием», – добавил адвокат.
В Армении после прекращения войны в Карабахе начались акции протеста с требованием отставки премьер-министра Никола Пашиняна.
20 февраля Вазген Манукян заявил на митинге, что «нужно быть готовыми с молниеносной быстротой путем восстания взять власть».