4 Մարտ 2021 - 12:45 AMT
Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը հայտարարել է, որ մարտի 4-ի դրությամբ, ընդհանուր առմամբ, մոտ 2000 զոհված զինծառայողի մարմի փորձանմուշի նույնականացում է իրականացվել ԴՆԹ հետազոտության միջոցով:
Նա հավելել է, որ արդեն շատ փոքրաթիվ փորձանմուշներ կան, որոնք սպասում են փորձաքննության, գրում է Aysor.am-ը։
Արձագանքելով դիտարկմանը, թե զինծառայողների ծնողներից ոմանք հայտարարել էին, որ ԴՆԹ անալիզները երբեմն կեղծվում են, Ավանեսյանը պատասխանել է․ «2-3 բողոք է եղել, որոնք անհատական քննվել են, պարզաբանվել են և որևէ սխալի կամ անվստահության տեղ չի մնացել»։
2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ից մինչև 2021 թվականի փետրվարի 13-ը ներառյալ կատարվել է 3577 դիակի դատաբժշկական փորձաքննություն: Ավելի վաղ Ազգային ժողովում փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը հայտարարել էր, որ հայկական կողմի զոհերի թիվը 4000-ը չի անցնելու։

По состоянию на 4 марта, идентифицировано около 2000 тел погибших в ходе войны в Нагорном Карабахе. Об этом заявила министр здравоохранения Армении Анаит Аванесян, касаясь вопроса, сколько тел военнослужащих прошли судебно-медицинскую экспертизу.
По ее словам, остается небольшое количество образцов тел военнослужащих, которые должны пройти экспертизу, пишет Aysor.am.
Обратившись к замечанию, что некоторые родители военнослужащих заявили о том, что анализы ДНК иногда подделываются, Анаит Аванесян сказала: «Были 2-3 жалобы, которые были индивидуально изучены, и выяснилось, что никакой ошибки не произошло, и недоверие рассеялось».
Ранее в министерстве здравоохранения Армении сообщили, что с 27 сентября 2020 года до 13 февраля 2021 года включительно проведена судебно-медицинская экспертиза 3577 тел. Ранее вице-премьер Армении Тигран Авинян заявил, что число жертв войны в Карабахе с армянской стороны не превысит 4000 человек.