Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանն Ադրբեջանում պահվող հայկական կողմի գերիների՝ զինծառայողների ու քաղաքացիական անձանց վերադարձի հրատապության հարցը բարձրացրել է Գերմանիայի Բունդեսթագում Ադրբեջանում գտնվող հայ գերիների վերաբերյալ առցանց հատուկ քննարկման ժամանակ։ Թաթոյանը հանդես է եկել առանձին զեկույցով։
Քննարկումը տեղի է ունեցել Բունդեսթագի մարդու իրավունքների և հումանիտար հարցերով մշտական հանձաժողովի նախագահ Միխայել Բրանդթի և Բունդեսթագի պետիցիոն հանձնաժողովի նախագահ Մարիան Վենդթի ղեկավարությամբ։ Դրան մասնակցել է Գերմանիայի 70-ից ավելի պատգամավոր:
Թաթոյանը նշել է, որ ադրբեջանական իշխանություններն արհեստական ձգձգում, քաղաքականացնում են գործընթացը՝ հայ հասարակությանն ու հատկապես գերիների ընտանիքներին հոգեկան տառապանքներ պատճառելու ու երկրում լարվածություն առաջացնելու նպատակով:
ՄԻՊ-ը մանրամասն ներկայացրել է մարդասիրական ու մարդու իրավունքների ոլորտի միջազգային այն կանոնները, որոնք պահանջում են գերիների անհապաղ ազատ արձակում ու անվտանգ վերադարձ: Ընդ որում, միջազգային մարդասիրական իրավունքի ու գերիների իրավունքների կոպիտ խախտում է նրանց իբրև «ահաբեկիչներ» ներկայացնելը, քանի որ խոսքը գնում է շարունակվող զինված հակամարտության մասին:
Պաշտպանը նաև ներկայացրել է տեղեկություններ պատերազմի ընթացքում ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից կատարված պատերազմական ու մարդկության դեմ ուղղված հանցանքների (գլխատումներ, խոշտանգումներ, մարմինների անարգանք և այլն) մասին:
Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի կողմից հավաքագրված ադրբեջանական դաժանությունների ու խոշտանգումների վերաբերյալ ապացույցները ԳԴՀ-ում ՀՀ դեսպան Աշոտ Սմբատյանը փոխանցել է Գերմանիայում գործող Amnesty international իրավապաշտպան կազմակերպությանը։

5 Март 2021 - 07:37 AMT
В Бундестаге Германии было организовано специальное онлайн-обсуждение об армянских военнопленных, удерживаемых в Азербайджане, в ходе которого с отдельным докладом выступил омбудсмен Армении Арман Татоян.
Обсуждение состоялось под руководством председателя постоянной комиссии Бундестага по правам человека и гуманитарным вопросам Михаэля Брандта и председателя комиссии по вопросам петиций Бундестага Мариана Вендта. В обсуждении приняли участие более 70 депутатов Германии.
Татоян информировал, что азербайджанские власти искусственно затягивают и политизируют процесс, чтобы причинять душевные страдания всему армянскому обществу и особенно семьям пленных и вызывать в стране напряженность.
Омбудсмен обратился к международным нормам гуманитарного права и прав человека, согласно которым необходимо немедленное освобождение и безопасное возвращение всех пленных. Более того, следует и грубое нарушение международного гуманитарного права и прав заключенных – их уже выставляют террористами.
Омбудсмен также предоставил информацию о военных преступлениях, совершенных азербайджанскими вооруженными силами во время войны (обезглавливание, пытки и т. д.).
Посол Армении в Германии Ашот Смбатян передал все доказательства зверств и пыток, совершенных Азербайджаном, собранные защитником прав человека Армении, действующей в Германии правозащитной организации Amnesty International.