ՅՈւՆԻՍԵՖ-ի հայաստանյան գրասենյակի ղեկավարՄարին Քլարկ-Հաթթինգ հապճեպ լքել է Հայաստանը, PanARMENIAN.Net-ին ասաց արտաքին գործերի նախարարության խոսնակ Աննա Նաղդալյանը։
«Հայկական կողմի համար խնդրահարույց է եղել ՀՀ-ում ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի ներկայացուցիչ Մարին Քլարկ-Հաթթինգի իր մանդատի իրականացման գործում թերացումները և ոչ համագործակցային աշխատելաոճը, ուստի ՀՀ կառավարության կողմից որոշում է կայացվել դադարեցնել Քլարկ-Հաթթինգի պաշտոնավարումը որպես Հայաստանի Հանրապետությունում ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի ներկայացուցիչ: Որոշման մասին ՄԱԿ֊ի Մշտական Համակարգողը ու ՅՈՒՆԻՍԵԴ-ի ներկայացուցիչները տեղեկացվել են»,-նշեց Նաղդալյանը։
Թե ինչ թերացումների մասին է խոսքը, պաշտոնական աղբյուրներն առայժմ լռում եմ:
Ավելի վաղ Mediaport Տելեգրամ-ալիքը գրել էր, որ նա լրտեսություն է արել հօգուտ Ադրբեջանի և Մեծ Բրիտանիայի, ինչի հետևանքով, ՀՀ իշխանությունների կողմից հայտարարվել է «պերսոնա նոն գրատա»:
Մարին Քլարկ-Հաթինգը ՅՈւՆԻՍԵՖ–ի հայաստանյան գրասենյակի ղեկավարությունը ստանձնել է 2020 թ. հուլիսին։ Մինչ այդ՝ 2016-2020 թթ․, որպես ՅՈւՆԻՍԵՖ-ի ներկայացուցիչ պաշտոնավարել է Մալայզիայում:

9 Март 2021 - 06:45 AMT
Руководитель армянского бюро ЮНИСЕФ Мэриэн Кларк-Хаттинг спешно покинула Армению. Об этом PanARMENIAN.Net сообщила пресс-секретарь МИД Армении Анна Нагдалян.
«Для армянской стороны были проблематичными упущения в реализации мандата руководителя офиса ЮНИСЕФ в Армении Мэриэн Кларк-Хаттинг и метод работы без сотрудничества. Посему правительство РА приняло решение прекратить деятельность руководителя офиса ЮНИСЕФ в республике», – заявила Нагдалян.
По ее словам, о решении уведомлены постоянный координатор ООН и представители UNICEF. О каких упущениях идет речь, официально не заявлено.
В армянских телеграм-каналах распространилась информация о том, что Кларк-Хаттинг якобы занималась шпионажем в пользу Азербайджана и Великобритании, из-за чего власти Армении объявили ее persona non grata.
Кларк-Хаттинг вступила в должность представителя ЮНИСЕФ в Армении в июле 2020 года. Предыдущие четыре года она была представителем в Малайзии.