ՄԱԿ-ում անհիմն են համարում Հայաստանում ՅՈւՆԻՍԵՖ–ի ներկայացուցիչ Մարին Քլարկ-Հաթինգի հասցեին երկրում հնչած մեղադրանքները` համարելով դրանք անհիմն, գրում է Sputnik Արմենիան։
ՀՀ ԱԳՆ-ն հայտարարել է, որ ՅՈւՆԻՍԵՖ-ի հայաստանյան գրասենյակի ղեկավարը հապճեպ լքել է Հայաստանը, քանի որ հայկական կողմի համար խնդրահարույց են եղել նրա՝ մանդատի իրականացման գործում թերացումները և ոչ համագործակցային աշխատելաոճը։ Ավելի վաղ համացանցում լուրեր էին շրջանառվում, որ Քլարկ-Հաթինգի հեռացման իրական պատճառը կապված է Ադրբեջանի և Մեծ Բրիտանիայի օգտին լրտեսություն անելու հետ։
«Մեղադրանքները նրա հասցեին անհիմն են և մենք ակտիվորեն կպաշտպանենք նրան»,- հայտարարել է ՄԱԿ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնական ներկայացուցիչ Ստեֆան Դյուժարիկը։
Նա ասել է նաև, որ ՅՈւՆԻՍԵՖ-ն ու ՀՀ կառավարությունը պայմանավորվել են, որ մարտ մասին Հայաստանում ՅՈւՆԻՍԵՖ-ի ներկայացուցիչը կավարտի իր առաքելությունը ՀՀ-ում։ Նա մեկ այլ երկիր կգործուղվի։
Դյուժարիկը Քլարկ-Հաթինգին ներկայացրել է որպես բարձր որակավորում ունեցող պրոֆեսիոնալ։
Գլխավոր դատախազությունը ստուգում է Քլարկ-Հաթինգի վերաբերյալ տեղեկությունները, թե նա Ադրբեջանի և Մեծ Բրիտանիայի համար լրտեսություն է արել:

10 Март 2021 - 07:11 AMT
В ООН опровергли обвинения в адрес представителя ЮНИСЕФ в Армении Марин Кларк-Хаттинг, назвав их безосновательными.
«Обвинения в ее адрес безосновательны, и мы будем активно ее защищать», – заявил 9 марта oфициальный представитель генсека ООН Стефан Дюжаррик, пишет Sputnik Армения.
Ранее власти Армении заявили, что прекратили полномочия в стране представителя Детского фонда ООН (ЮНИСЕФ) Марин Кларк-Хаттинг. По заявлению властей, ее стиль работы не отвечал принципам сотрудничества.
Также, по словам Дюжаррика, ЮНИСЕФ и правительство Армении договорились о завершении миссии Марин Кларк-Хаттинг в качестве представителя ЮНИСЕФ в Армении в этом месяце. Ее командируют в другое место.
Дюжаррик назвал Кларк-Хаттинг высококвалифицированным профессионалом.
Ранее Telegram-канал Mediaport сообщил, что Кларк-Хаттинг якобы «занималась шпионажем в пользу Азербайджана и Великобритании» и власти Армении «объявили ее персоной нон-грата».