ՌԴ պաշտպանության նախարարությունն առաջարկել է Ռուսաստանում աշխատանքը կորցրած օտարերկրյա ներգաղթածներին համալրել Ռուսաստանի բանակի շարքերը, հաղորդում է «Տրուդ» թերթը: Նման առաջարկով հանդես է եկել պետքարտուղար, ՌԴ պաշտպանության փոխնախարար գեներալ-գնդապետ Նիկոլայ Պանկովը: Նա, ճիշտ է, վերապահում է արել, որ օտարերկրացիներն նախկինում եւս զրկված չէին այդ հնարավորությունից: «Օտարերկրյա քաղաքացիները, -հիշեցրել է Պանկովը,-ըստ ՌԴ օրենսդրության իրավունք ունեն պայմանագրային զինվորական ծառայության անցնել ՌԴ Զինված ուժերում»: Ոչ մի սահմանափակում օտարերկրացիների համար չկա` կվերցնեն բոլոր ցանկացողներին: Սակայն դրա համար օտարերկրյա քաղաքացիները պետք է լավ տիրապետեն ռուսաց լեզվին, գտնվեն երկրում օրինական հիմունքներով, ունենան միջնակարգ կրթություն եւ, իհարկե, ամուր առողջություն:
Ըստ պաշտոնական տվյալների, ռուսական բանակում ծառայում է 308 օտարերկրյա քաղաքացի: Միայն անցյալ տարի 669 օտարերկրացի է դիմել զինկոմիսարիատ, սակայն մեծ մասը մերժում են ստացել:
Տեսականորեն այդ իրավունքից կարող է օգտվել օրինական հիմունքներով ՌԴ-ում գտնվող ցանկացած օտարերկրացի: Սակայն ոչ պաշտոնապես զինկոմիսարիատները հրահանգ են ստացել ծառայության ընդունել միայն ԱՊՀ ու Բալթիայի երկրների քաղաքացիների: Նախապատվությունը տրվում է ազգությամբ ռուս զինակոչիկներին:
Ըստ պաշտոնական տվյալների, ՌԴ բանակում այժմ ծառայում են Տաջիկստանի, Ուզբեկստանի, Ուկրաինայի, Ղազախստանի, Մոլդովայի, Ղրղզստանի, Հայաստանի քաղաքացիներ, ինչպես նաեւ Լատվիայի երկու քաղաքացիներ, երկու գերմանացիներ եւ մեկ իսրայելցի, որոնք ունեն ՌԴ անձնագրեր:
Ընդ որում փորձագետը գտնում է, որ օտարերկրացիներին ավելի նպատակահարմար է ծառայության գործուղել ոչ թե երկրի խորքերը, այլ ՌԴ արտերկրում գտնվող ռազմական օբյեկտներ: Դրանք այժմ 36-ն են եւ գտնվում են Տաջիկստանում, Ղրղզստանում, Ղազախստանում, Հայաստանում, Ադրբեջանում, Մոլդովայում եւ Ուկրաինայում:
Ըստ ռուսական «Տրուդ» թերթի, ՌԴ բանակում ծառայում են 207 հազար օտարերկրացիներ, որոնցից 67 տաջիկ, 61 ուզբեկ, 41 ուկրաինացի, Ղազախստանի, Մոլդովայի, Ղրղզստանի, Հայաստանի, Ադրբեջանի 5-10 քաղաքացիներ, 2 գերմանացի եւ լատիշ, 1 իսրայելցի:

Минобороны РФ предложило мигрантам-иностранцам, потерявших работу в России, влиться в ряды Российской армии, сообщает газета “Труд”. С таким предложением выступил статс-секретарь – зам-министра обороны РФ генерал-полковник Николай Панков. Он, правда, оговорился, что иностранцам, в общем-то, и раньше это не возбранялось. “Иностранные граждане, – напомнил Панков, – по российскому законодательству имеют право проходить военную службу по контракту в Вооруженных силах РФ”. Никаких квот для иностранцев при этом не устанавливается: возьмут всех, кто изъявит желание. Но для этого иностранные граждане должны хорошо владеть русским языком, находиться в стране на законных основаниях, иметь образование не ниже среднего и, конечно, крепкое здоровье.
По официальным данным, в Российской армии служат 308 иностранных граждан. Только в прошлом году в военкоматы подали заявления 669 иностранцев. Большинству было отказано.
Теоретически этим правом может воспользоваться любой иностранец, который находится в России на законных основаниях. Но неофициально военкоматы получили указание принимать на службу только граждан из стран СНГ и Балтии. Предпочтение отдается этническим русским.
По официальным данным Минобороны, в Российской армии сейчас служат граждане Таджикистана, Узбекистана, Украины, Казахстана, Молдавии, Киргизии, Армении, а также два латышских гражданина, два немца и один израильтянин с российским паспортом.
Но при этом эксперт считает, что иностранцев лучше направлять служить не вглубь страны, а на наши зарубежные военные объекты. Их сейчас 36: в Таджикистане, Киргизии, Казахстане, Армении, Азербайджане, Молдавии и на Украине.
По данным российсой газеты “Труд”, в Российской армии служат 207 тыс. иностранцев, из них 67 таджиков, 61 узбек, 41 украинец, от 5 до 10 граждан Казахстана, Молдавии, Киргизии, Армении, Азербайджана, по 2 немца и латыша 1 израильтянин.