11 Մարտ 2021 - 06:31 AMT
Ադրբեջանի կողմից գերեվարված Մարալ Նաջարյանը վերադարձել է տուն՝ Բեյրութ։ Տեղեկությունն ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է լիբանանահայ հասարակական գործիչ Հակոբ Հավաթյանը, գրում է «Հայկական ժամանակը»։
Նշվում է, որ նա ազատ է արձակվել Միջազգային կարմիր խաչին և Լիբանանի արտաքին գործերի նախարարության հետ ՀՅԴ Լիբանանի Կենտրոնական կոմիտեի ներկայացուցիչ, պատգամավոր Հակոբ Բագրատունու հետևողական աշխատանքի շնորհիվ։
Հավաթյանը նաև լուսանկար է հրապարակել:
ԱԺ պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանը Նաջարյանի վերադարձի վերաբերյալ ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է, որ դեռևս մարտի 10-ի երեկոյան իրեն Մոսկվայից տեղեկացրել են, որ այլևս ամեն ինչ ապահով է։
«Շնորհակալություն ՌԴ դաշնային խորհրդի նախագահին, Լիբանանի կառավարությանը, Լիբանանի Կարմիր Խաչին, Լիբանանի ՀՅԴ կառույցին, Արման Թաթոյանին, Սիրանույշ Սահակյանին, ռուսաստանաբնակ իմ լավ բարեկամ Արայիկ Բաղդասարյանին և մի քիչ էլ ինձ։
Եթե էսպես միակամ աշխատենք՝ մեր մյուս ռազմագերիների և գերեվարված կանանց դեպքում ևս կհաջողենք»,-ասվում է պատգամավորի գրառման մեջ։
Մարալ Նաջարյանը գերեվարվել էր նոյեմբերի 10-ին՝ Բերձորում, ուր մեկնել էր անձնական իրերը վերցնելու։
Մարտի 2-ին ՌԴ Դաշնության խորհրդի խոսնակ Վալենտինա Մատվիենկոն Ադրբեջանի միլի մեջլիսի խոսնակ Սահիբա Գաֆարովայի հետ հեռախոսազրույցում խնդրել էր խորհրդարանական գծով աջակցել 2 հայ կնոջ հայրենիք վերադարձնելու հարցում, որոնք գերեվարվել են 2020-ին՝ Արցախում։

Взятая в плен азербайджанцами ливанская армянка Марал Наджарян вечером 10 марта вернулась домой в Бейрут. Об этом на своей странице в Facebook написала депутат от партии «Процветающая Армения» Наира Зограбян.
Депутат поблагодарила за содействие в освобождении женщины председателя Совета Федерации РФ Валентину Матвиенко, правительство Ливана, Ливанское отделение Красного Креста и комиссию АРФ Дашнакцутюн, омбудсмена Армении Армана Татояна, правозащитника Сирануш Саакян и других.
Марал Наджарян переехала в Армению после взрыва в Бейрутском порту в августе 2020 года, а затем обосновалась в карабахском Шуши. Женщина попала в плен сразу после завершения войны, 10 ноября в Бердзоре, где находилась, чтобы забрать личные вещи. Наджарян является гражданкой Ливана и Армении.
В плену в Азербайджане находятся и другие армянки. Ереван обращался за помощью в вопросе их возвращения к председателю Совета Федерации РФ Валентине Матвиенко.