11 Մարտ 2021 - 08:51 AMT
Պատերազմում զոհվածների դեռևս չնույնականացված մարմիններից որոշները հնարավոր չի լինի ճանաչել` չնայած չկան փորձանմուշներ, որոնք մեկ անգամ չեն փորձաքննվել, հայտարարել է առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը, փոխանցում է Factor Tv-ն։
«Ցավոք սրտի կան մարմիններ, մասունքներ, որոնք շատ վնասված են և դրանցից ԴՆԹ անջատել և փորձաքննություն իրականացնելը բավական բարդ գործընթաց է։ Եվ մենք կապի մեջ ենք միջազգային այլ բարձրակարգ ինստիտուտների, փորձագետների հետ։ Հիմա աշխատում ենք մնացած շատ բարդ փորձաքննությունների վրա, տեսնենք՝ ինչ արդյունք կունենանք։ Կունենանք, իհարկե, մի փոքր թիվ, որը չեն կարողանա անջատել, կան մասունքներ, որոնք այնքան վնասված են, որ նույնիսկ այլ երկրում չի հաջողվի դրանց փորձաքննությունն անցկացնել»,- ասել է նա՝ նշելով,որ առայժմ ասել չի կարող, թե ինչ է լինելու այդ մասունքների հետ։
Ավանեսյանի խոսքով՝ կա մոտ 210 փորձանմուշ (ոչ մարմին), որոնց հետ աշխատանքը բարդ է՝ վնասված լինելու պատճառով։
Նախարարը նշել է, որ Մեծամորում հատուկ սառնարաններում դեռ մարմիններ են պահպանվում, դրանց կոնկրետ թվի մասին նախարարը տվյալներ չունի։ Նա հայտնել է, որ 2200-ից ավելի զինծառայողի մարմին ճանաչվել է, 180 ծնող ԴՆԹ պատասխանի է սպասում, 2400 անձ է հանձնել ԴՆԹ անալիզ։
44-օրյա պատերազմից հետո Հայաստանում զոհերի ու անհետ կորածների վերջնական թիվը դեռ հայտնի չէ։ Ադրբեջանական կողմում կան նաև գերիներ, որոնց հստակ թվի մասին նույնպես տվյալներ չկան, այդ երկիրը գերիներին որպես ահաբեկիչ է ներկայացնում։

11 Март 2021 - 12:50 AMT
Некоторые из неопознанных останков погибших в войне в Нагорном Карабахе невозможно будет идентифицировать. Об этом заявила журналистам министр здравоохранения Армении Анаит Аванесян.
При этом, по ее словам, у армянской стороны не осталось образцов останков, которые не были бы исследованы хотя бы раз, однако тела некоторых погибших военнослужащих настолько повреждены, что их невозможно идентифицировать.
«В некоторых случаях довольно сложно провести ДНК-анализ. Останется какое-то небольшое количество останков, которые невозможно идентифицировать. Некоторые тела настолько повреждены, что даже в других странах не удастся провести экспертизу», – сказала министр.
Она добавила, что пока не может сказать, что будет с этими неидентифицированными останками.
Аванесян сообщила, что на данный момент предстоит провести крайне сложную работу по исследованию порядка 210 образцов (не тел). По словам министра, проведена идентификация свыше 2200 тел и останков, 180 родственников все еще ждут ответа, 2400 человек сдали анализ ДНК.
Окончательное количество жертв и пропавших без вести с армянской стороны в результате 44-дневной войны в Карабахе до сих пор неизвестно. В Азербайджане удерживаются армянские пленные, точное количество которых также неизвестно, эта страна представляет пленных как террористов.