12 Մարտ 2021 - 06:55 AMT
Հայրենիքի փրկության շարժման խորհուրդը հայտարարություն է տարածել՝ հայտնելով իր առաջարկած օրակարգով քաղաքական խորհրդակցություններ անցկացնելու պատրաստակամության մասին։
ՀՀ նախագահը, իրավիճակը քննարկելու և ճգնաժամը հաղթահարելուն ուղղված փոխընդունելի լուծումներ գտնելու նպատակով, Հանրապետության վարչապետին, խորհրդարանական խմբակցությունների ղեկավարներին և Հայրենիքի փրկության շարժման ղեկավարներին մարտի 13-ին՝ ժ. 12:00-ին հրավիրել էր հանդիպման նախագահական նստավայրում:
Հայրենիքի փրկության շարժման խորհուրդը, արձագանքելով նախագահի նախաձեռնությանը, ընդգծել է, որ երկիրը կանգնած է ազգային աղետի շեմին, խորանում է անվտանգային, քաղաքական, սոցիալ-տնտեսական համակարգային ճգնաժամը, և հայտնի են դրա պատճառներն ու պատասխանատուները։
Հայրենիքի փրկության շարժումը վերահաստատում է ճգնաժամի հաղթահարման իր ճանապարհային քարտեզը՝ վարչապետի հրաժարական, ժամանակավոր կառավարության ձևավորում, արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ։
«Գիտակցելով խորացող ճգնաժամի հաղթահարման հրատապ անհրաժեշտությունը՝ հայտնում ենք նշված ձևաչափով և մեր առաջարկած օրակարգով քաղաքական խորհրդակցություններ անցկացնելու մեր պատրաստակամությունը։
Հանդիպումները պետք է անցկացվեն առաջնային մանդատով օժտված Ազգային ժողովում՝ հրապարակային, ուղիղ հեռարձակմամբ»,- ասված է շարժման հայտարարության մեջ։
ՀՀ ազգային ժողովի «Իմ քայլը» խմբակցությունը պատրաստակամ է մասնակցելու նախագահի նախաձեռնած հանդիպմանը: «Լուսավոր Հայաստանը» ևս հայտնել էր հանդիպման հրավերն ընդունելու մասին։

12 Март 2021 - 07:06 AMT
Совет армянского оппозиционного «Движения по спасению Родины» объявил о готовности провести политические консультации по предложенной ими повестке дня. Об этом говорится в заявлении на странице движения в Facebook.
«Совет «Движения по спасению Родины», отвечая на инициативу президента Армении, подчеркивает, что страна находится на грани национальной катастрофы, углубляется кризис в сфере безопасности, политической и социально-экономической системы, а причины и виновники известны
«Движение по спасению Родины» подтверждает свою дорожную карту по преодолению кризиса: отставка премьер-министра, формирование временного правительства, досрочные парламентские выборы», – говорится в заявлении.
Ранее президент Армении Армен Саркисян пригласил премьер-министра республики Никола Пашиняна, лидеров парламентских фракций и лидеров оппозиционного «Движения по спасению Родины» 13 марта на встречу в президентской резиденции. Президент назначил встречу, «руководствуясь национальными и общенациональными интересами», чтобы обсудить сложившуюся ситуацию и «найти взаимоприемлемые решения по выходу из кризиса».
«Осознавая острую необходимость преодоления углубляющегося кризиса, мы выражаем готовность провести политические консультации в указанном формате и по предлагаемой нами повестке дня. Встречи должны проводиться в наделенном первичным мандатом Национальном собрании, в публичном режиме и в прямом эфире», – отмечается в заявлении.
11 марта руководитель оппозиционной фракции «Просвещенная Армения» Национального собрания РА Эдмон Марукян заявил о готовности встретиться с премьер-министром Николом Пашиняном, главами парламентских фракций и руководителями оппозиционного «Движения по спасению родины» по предложению президента Армении Армена Саркисяна.
Правящая фракция «Мой шаг» Национального собрания Армении также заявила о готовности принять участие в инициированной президентом республики Арменом Саркисяном встрече для обсуждения внутриполитической ситуации в стране и поиска решений.