ՀՀ ԶՈւ պատրաստության 2021թ. առաջին կիսամյակի պլանի համաձայն, մարտի 16-20-ը Զինված ուժերի բոլոր օպերացիոն ուղղություններում անցկացվելու են մարտավարական և մարտավարամասնագիտական համատեղ զորավարժություններ, համազորային, զորատեսակների և հատուկ զորքերի ստորաբաժանումների ընդգրկմամբ։
Մարտավարական և մարտավարամասնագիտական զորավարժություններին ընդգրկվում է մոտ 7500 զինծառայող, մոտ 200 հրթիռային, ռեակտիվ-հրետանային և հրետանային, ավելի քան 150 հակատանկային միջոց, մոտ 100 զրահատեխնիկա, ավելի քան 90 հակաօդային պաշտպանության միջոց, տեղեկացնում է ՊՆ մամուլի ծառայությունը:
Զորքերի մարտավարական գործողություններին աջակցելու համար զորավարժություններին կներգրավվեն նաև օդային հարձակման միջոցներ (ավիացիա):
Զորավարժությունների նպատակն է․
– ստուգել զորքերի մարտունակությունը, օպերատիվ օղակի կառավարման կարողությունները և ստեղծված իրավիճակում արագ գործելու ունակությունները,
– ճշտել հաստիքային, տրված և աջակցող ուժերի ու միջոցների փոխգործակցության հարցերը,
– անցկացնել ստորաբաժանումների և կրակի կառավարման մարզումներ՝ օպերատիվ-մարտավարական դրվագների խաղարկմամբ, ինչպես մարտական, այնպես էլ ոչ մարտական հրաձգություններով:
Ադրբեջանի զինված ուժերը մարտի 15-18-ը լայնածավալ օպերատիվ-մարտավարական զորավարժություններ կանցկացնեն՝ մինչև 10,000 զինծառայողի մասնակցությամբ։

12 Март 2021 - 09:33 AMT
Согласно плану подготовки Вооруженных сил Армении на первое полугодие 2021 года, с 16 по 20 марта по всем оперативным направлениям ВС Армении будут проведены совместные тактические и тактико-специальные военные учения с привлечением общевойсковых воинских частей и подразделений спецназа. Об этом сообщает пресс-служба Минобороны Армении.
Отмечаются следующие цели учений:
– проверка боеспособности войск, возможность управления оперативным звеном и способность действовать быстро в сложившейся ситуации;
– уточнение вопросов взаимодействия штатных и поддерживающих сил и средств;
– проведение тренировок подразделений и управление огнем с разыгрыванием оперативно-тактических эпизодов, как боевой, так и небоевой стрельбы.
В учениях будут задействованы около 7500 военнослужащих, около 200 единиц ракетных, реактивно-артиллерийских и артиллерийских средств, более 150 единиц противотанковых средств, около 100 единиц бронетехники, более 90 единиц средств противовоздушной обороны.
Для оказания поддержки тактическим действиям войск к учениям будут привлечены и средства воздушных атак (авиация).
Ранее стало известно, что ВС Азербайджана с 15 по 18 марта проведут масштабные оперативно-тактические учения, в ходе которых предполагается отработать «контртеррористические операции». К учебным маневрам будут привлечены до 10,000 личного состава, около 100 единиц танков и другой бронетехники, до 200 ракетно-артиллерийских установок разного калибра, реактивных систем залпового огня и минометов, до 30 единиц военной авиации, а также беспилотные летательные аппараты различного назначения азербайджанской армии.