13 Մարտ 2021 - 06:55 AMT
Մարտի 12-ին ԱԳ նախարար Արա Այվազյանն ավստրիացի իր պաշտոնակից Ալեքսանդր Շալենբերգի հետ հեռախոսազրույցում ներկայացրել է Ադրբեջանի կողմից նոյեմբերի 10-ի հայտարարությամբ ստանձնած պարտավորությունների չկատարումը, մասնավորապես՝ ռազմագերիների և պահվող այլ անձանց հայրենադարձման մասով:
Տարածաշրջանային անվտանգության ու կայունության հարցերի համատեքստում Այվազյանն ավստրիացի իր գործընկերոջը ներկայացրել է թուրք-ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով Արցախում ստեղծված հումանիտար իրադրությունը, դրա բարելավման առումով ընդգծվել է միջազգային գործընկերների ներգրավվածության անհրաժեշտությունը։
Այվազյանը և Շալենբերգը կարևորել են Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում պատմամշակութային ժառանգության և պաշտամունքի վայրերի պահպանման ուղղությամբ քայլերի ձեռնարկումը:
Անդրադառնալով ԵԱՀԿ տարածաշրջանում անվտանգության մարտահրավերներին՝ երկուստեք մտահոգություն է հայտնվել զինյալ ահաբեկիչների և վարձկանների նեգրավման և տեղափոխման վերաբերյալ։ Այս առնչությամբ կարևորվել է տարածաշրջանային և միջազգային կազմակերպություններում համագործակցությունը։
Հայաստանի և Ավստրիայի ԱԳ ղեկավարները կարևորել են ԼՂ խաղաղ կարգավորման հարցերի հասցեագրումը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում:
Հեռախոսազրույցի ընթացքում Հայաստանի և Ավստրիայի ԱԳ նախարարները մտքեր են փոխանակել նաև ՀՀ-ԵՄ գործընկերությանն առնչվող հարցերի և ԱլԳ առաջիկա միջոցառումների ժամանակացույցի շուրջ: Նախարար Այվազյանն ընդգծել է, որ ՀՀ-ԵՄ համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի արդյունավետ իրականացումը նոր հնարավորություններ կստեղծի ինչպես ԵՄ, այնպես էլ ԵՄ անդամ երկրների հետ համագործակցության խորացման և նոր ուղղությունների ուրվագծման համար։
Ադրբեջանում պահվող հայ գերիների ստույգ թիվը հայտնի չէ։ ԵԽԽՎ-ում ՀՀ պատվիրակության անդամ, ԲՀԿ պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանը հայտարարել է, որ Ադրբեջանում ամենամոտավոր հաշվարկներով 200-ից ավելի գերավարված հայ կա, այդ թվում՝ կանայք։

13 Март 2021 - 08:16 AMT
Министр иностранных дел Ара Айвазян 12 марта провел телефонный разговор с главой МИД Австрии Александром Шалленбергом. Об этом сообщает пресс-служба МИД Армении.
В контексте вопросов региональной безопасности и стабильности Айвазян представил своему австрийскому коллеге гуманитарную ситуацию в Нагорном Карабахе вследствие турецко-азербайджанской агрессии, невыполнение Азербайджаном взятых на себя обязательств, в частности, по части репатриации военнопленных и других удерживаемых лиц.
Министры подчеркнули важность шагов по сохранению культурно-исторического наследия и мест поклонения в зоне нагорно-карабахского конфликта.
Коснувшись вызовов безопасности в регионе ОБСЕ, в том числе в контексте конфликтов, обе стороны выразили обеспокоенность по поводу интеграции и перемещения вооруженных боевиков и наемников. В этой связи была отмечена важность сотрудничества в региональных и международных организациях.
Главы внешнеполитических ведомств Армении и Австрии отметили важность адресации вопросов мирного урегулирования нагорно-карабахского конфликта в рамках сопредседательства Минской группы ОБСЕ.
Кроме того, обоюдно была высоко оценена имеющаяся положительная динамика в двусторонних отношениях. В ходе беседы была подтверждена взаимная готовность приложить практические усилия для еще большей активизации политического диалога и расширения и обогащения повестки сотрудничества.
Айвазян подчеркнул, что эффективное осуществление Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА-ЕС создаст новые возможности для углубления сотрудничества как с ЕС, так и со странами-членами ЕС и очертания новых направлений.