Մարտի 7-ին Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանն այցելել է «Սպարտակ» բալետի Հայաստանի Ալեքսանդր Սպենդիարյանի անվան օպերայի եւ բալետի պետական ակադեմիական թատրոնի փորձասրահում անցկացվող փորձին: «Սպարտակ» բալետի մենակատարներին նախագահին ներկայացրել է խորեոգրաֆ Յուրի Գրիգորովիչը, որը Հայաստանի կառավարության հրավերով բեմադրում է բալետի դասական տարբերակը:
«Սպարտակ» բալետը բավականին բարդ բեմադրություն է տղամարդկանց կատարման համար, քանի որ հիմնականում բալետային ներկայացումները շեշտադրում են կանանց կատարումը: Թեեւ դա բարդ աշխատանք է, բայց եւ հաճելի` չէ-որ մեզ հետ աշխատում է Յուրի Նիկոլաեւիչը, որն աշխատել է բալետի այնպիսի աստղերի հետ, ինչպիսին է Մորիս Լյեպան», – ասել է Սպարտակի պարտիան կատարող Ռուբեն Մուրադյանը:
Խորեոգրաֆ Յուրի Գրիգորովիչի կողմից «Սպարտակ» բալետի բեմադրությունը վերոհիշյալ բալետի լավագույն տարբերակն է, որը ներկայացվում է «Բոլշոյ տեատրի», ինչպես նաեւ աշխարհի շատ այլ բեմերում: Արամ Խաչատուրյանի հետ Յուրի Գրիգորովիչի համագործակցության շնորհիվ 1968 թվականին Մոսկվայի «Բոլշոյ տեատրի» բեմում ստեղծվել էր վերոհիշյալ ստեղծագործության նոր սցենարին եւ ընդհանուր կոմպոզիցիոն կառուցմանը համապատասխանող նոր երաժշտական խմբագրումը:

7 марта президент Армении Серж Саркисян посетил репетицию балета «Спартак» проходившую в репетиционном зале Государственного академического театра оперы и балета Армении им. Александра Спендиаряна. Артисты, исполняющие сольные партии в балете «Спартак», были представлены президенту хореографом Юрием Григоровичем, который по приглашению правительства Армении на армянской сцене ставит классическую версию балета.
«Балет «Спартак» – довольно сложная постановка для мужского исполнения, так как в основном все балетные спектакли акцентированы на женском исполнении. Хоть работа и трудная, но и приятная, ведь с нами работает Юрий Николаевич, который работал с такими звездами балета, как Марис Лепа», – сказал исполнитель партии Спартака Рубен Мурадян.
Постановка балета «Спартак», поставленная по хореографии Юрия Григоровича, является самой успешной версией балета, которая сегодня исполняется на сцене «Большого театра» и на многих мировых сценах. Благодаря сотрудничеству Юрия Григоровича с Арамом Хачатуряном, в 1968 году на сцене «Большого театра» в Москве была создана новая музыкальная редакция произведения, соответствующая новому сценарию и общему композиционному построению.