Իրանում հայտնված հայկական Fly Armenia Airways ընկերության Boeing ինքնաթիռում թռիչքային և տեխնիկական անձնակազմի կողմից իրականացված ստուգումների արդյունքում արձանագրվել են մի շարք խնդիրներ, դրանք ներկա պահին օդանավի թռիչքը դարձնում են անհնարին, հայտարարել են Քաղավիացիայի կոմիտեից։
«Ընկերությունը, որպես օդանավի շահագործման, թռիչքային անվտանգության, տեխնիկական սպասարկման, ավիացիոն անվտանգության, անձնակազմի և օդանավի հետ կապված բոլոր հարցերով պատասխանատու, իրականացնում է անհրաժեշտ աշխատանքներ՝ թերությունները վերացնելու ուղղությամբ»,- նշված է հայտարարության մեջ։
Կոմիտեից նշում են, որ Արտաքին գործերի նախարարության ու Ազգային անվտանգության ծառայության հետ համատեղ ջանում են օդանավը Հայաստան վերադարձնելու ուղղությամբ։
Ավելի վաղ ավիաընկերությունը հայտարարել էր, որ թռիչքուղու փոփոխությունը տեղի է ունեցել առանց ընկերության համաձայնության և գիտության։ «Ազատություն» ռադիոկայանի հարցմանն ի պատասխան՝ ԱՄՆ դեսպանատնից նշել էին, որ տեղյակ են հայկական ինքնաթիռի՝ Իրանում գտնվելու մասին։ Դեսպանատնից հիշեցրել էին, որ ԱՄՆ օրենսդրությունն արգելում է ամերիկյան արտադրության ինքնաթիռների ու ավիացիոն պահեստամասերի փոխանցումը կամ այլ կերպ դրանց տրամադրումը Իրանին և նման գործողություններում ներգրավված կառույցները կարող են հայտնվել ԱՄՆ պատժամիջոցների տիրույթում։

В результате проверок, проведенных летно-техническим персоналом авиакомпании Fly Armenia Airways, был зарегистрирован ряд проблем, которые в настоящее время делают полет армянского самолета Boeing, оказавшегося в Иране, невозможным. Об этом сообщает Комитет гражданской авиации Армении.
«Компания, как ответственная за все вопросы, связанные с эксплуатацией воздушного судна, безопасностью полета, техническим обслуживанием, авиационной безопасностью и экипажем, проводит необходимые работы по устранению недостатков», – говорится в сообщении.
Отмечается, что Комитет гражданской авиации совместно с МИД и Службой национальной безопасности РА прилагает все усилия, чтобы вернуть самолет в Армению.
Ранее стало известно, что зарегистрированный в Армении Boeing 737 совершил посадку в Иране. Законодательство США запрещает передачу или иным образом поставку американских самолетов и запасных частей к ним в Иран.
Комитет гражданской авиации Армении 21 февраля получил телеграмму от Главного управления гражданской авиации Объединенных Арабских Эмиратов об угоне самолета Boeing-737 с армянским регистрационным номером EK-FAA. Самолет вылетел из столицы Эстонии Таллина и по плану должен был приземлиться в Ереване. Но вместо этого в воздухе было решено отправиться в Эмираты на техобслуживание. Самолет «из-за технической неисправности» приземлился в Тегеране.