Հայրենիքի փրկության շարժման վարչապետի թեկնածու Վազգեն Մանուկյանի գործը դատարան է ուղարկվել մեղադրական եզրակացությամբ, հայտնել են ՀՀ գլխավոր դատախազությունից, տեղեկացնում է Aysor.am-ը։
ՔԿ հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչությունում 2021-ի փետրվարի 12-ին և 20-ին Ազատության հրապարակում անցկացված հանրահավաքների ժամանակ Մանուկյանի կողմից՝ իշխանությունը զավթելու, սահմանադրական կարգը բռնի տապալելու, բռնություն գործադրելու հրապարակային կոչեր կատարելու առերևույթ դեպքերի առթիվ քննվող քրեական գործով Մանուկյանը հրավիրվել էր Քննչական կոմիտե և հարցաքննվել:
Մարտի 9-ին ՔԿ-ն որոշել էր փոխել Մանուկյանին առաջադրված մեղադրանքը, և նրան կրկին մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՔՕ 301-րդ հոդվածով: Մեղադրանքը լրացվել է փետրվարի 26-ին՝ Բաղրամյան պողոտայում անցկացված հանրահավաքի ժամանակ Մանուկյանի կողմից հնչեցված կոչերով, որոնք ևս պարունակում են իշխանությունը զավթելու և սահմանադրական կարգը տապալելու բռնի կոչեր:
Մանուկյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՔՕ 301-րդ հոդվածով (իշխանությունը զավթելուն, տարածքային ամբողջականությունը խախտելուն կամ սահմանադրական կարգը բռնի տապալելուն ուղղված հրապարակային կոչերը), և որպես խափանման միջոց է կիրառվել ստորագրություն՝ չհեռանալու մասին:

17 Март 2021 - 11:55 AMT
Дело лидера армянского оппозиционного «Движения за спасение родины» Вазгена Манукяна с обвинительным заключением направлено в суд, пишет Aysor.am со ссылкой на генеральную прокуратуру Армении.
Ранее Следственный комитет сообщил, что предварительное следствие по уголовному делу завершено.
В рамках расследуемого в Главном управлении по расследованию особо важных дел СК Армении уголовного дела Вазген Манукян был вызван на допрос в Следственный комитет. Ему предъявлено обвинение по ст. 301 Уголовного кодекса Армении (публичные призывы к насильственному захвату государственной власти, насильственному изменению конституционного строя) в связи с его заявлениями на митингах 12, 20 и 26 февраля. В качестве меры пресечения в его отношении избрана подписка о невыезде.
Единый кандидат оппозиции на пост премьер-министра Вазген Манукян на митинге 20 февраля призвал своих сторонников «быть готовыми к восстанию», если премьер-министр Никол Пашинян не уйдет в отставку под давлением мирных демонстраций. «Надо быть готовыми с молниеносной быстротой путем восстания захватить власть. Необходима решительность», – заявил он.