19 Մարտ 2021 - 13:22 AMT
Աշխարհահռչակ ռոք երաժիշտ, System of a down խմբի մենակատար Սերժ Թանկյանը հրապարակել է Electric Yerevan երգի տեսահոլովակը։
Տեսահոլովակն ամբողջությամբ կազմված է 2015-ին էլեկտրաէներգիայի թանկացման դեմ բողոքի ակցիաների կադրերով։
«Այն գրվել է 2015 թվականին՝ ոգեշնչված Հայաստանում «Էլեկտրիկ Երևան»-ի բողոքի ցույցերից, որտեղ մարդիկ դեմ էին դուրս եկել կառավարության կողմից էլեկտրականության գների բարձրացման առաջարկին: Գնի բարձրացումը չեղարկվեց, մարդիկ հաղթող դուրս եկան»,- ավելի վաղ թվիթերյան միկրոբլոգում գրել էր Թանկյանը։
Երաժիշտ, սակայն, սխալվել է․ էլեկտրաէներգիայի գնի վերանայում 2015-ի ցույցերից ու ակցիաներից հետո ՀՀ-ում չի եղել։
Երևանում 2015 թվականի հունիսի 19-ից 23-ը ընկած ժամանակահատվածում բազմաթիվ քաղաքացիներ բողոքում էին էլետրաէներգիայի թանկացման դեմ։ Հունիսի 23-ի առավոտյան՝ ժամը 5։30-ի սահմաններում, ոստիկանությունը խաղաղ ցուցարարների դեմ կիրառել էր ջրցան մեքենաներ, որոշ քաղաքացիներ հոսպիտալացվել էին։

Всемирно известный рок-музыкант, солист группы System of a down Серж Танкян опубликовал клип на песню Electric Yerevan об акциях протеста в Ереване в 2015 году в связи с повышением тарифа на электроэнергию.
Песня вошла в мини-альбом Elasticity. В клип вошли кадры с акций протеста 2015 года, а также кадры событий марта 2008 года, событий вокруг президентских выборов 2013 года и кадры «бархатной революции» 2018 года.
«Она была написана в 2015 году, под воздействием акций протеста «Электрик Ереван», когда люди выступили против предложения правительства о повышении цен на электроэнергию», – написал Танкян в своем микроблоге в Twitter.
В Ереване с 19 по 23 июня 2015 года многие граждане протестовали против повышения цен на электроэнергию. Утром 23 июня, около 5:30, полиция применила водометы против мирных демонстрантов, некоторые граждане были госпитализированы.