ԱՄՆ հայ ուսանողներն ամերիկյան համալսարանների ղեկավարությանը կոչ են անում շրջանառությունից հանել «Հայ ժողովուրդը. Վաղընջական ժամանակներից մինչեւ արդի շրջան» երկհատոր դասագիրքը: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ին հաղորդեցին ուսանողների նախաձեռնող խմբից: Ինչպես նշում են ուսանողները, դասագիրքը բազմաթիվ սխալներ ունի: «Յուրաքանչյուր ուսանող, որն այդպիսի սխալներ թույլ կա, կձախողի քննությունը: Մենք զարմանում ենք, թե ինչու են այդ դասագրքի հեղինակները վերջինս օգտագործում 1997 թվականից մինչ այժմ եւ նույնիսկ կրկին հրապարակում են առանց որեւէ ուղղման», – ասվում է հայտարարության մեջ:
ՀՀ Սփյուռքի նախարարությունը փետրվարի 23-ին նամակ էր հղել ամերիկյան բուհերին, որում նշվում է, որ արդեն աշխատանքներ են տարվում Հայաստանի պատմությանon-line դասագրքի ստեղծման ուղղությամբ: Այդ դասագիրքը տարբեր լեզուներով վարկածներ կունենա եւ կտեղակայվի Հայաստանի Գիտությունների ազգային ակադեմիայի կայքում, որտեղից բոլոր ցանկացողները կարող են անվճար օգտվել:

Армянские студенты США призывают руководство американских университетов изъять из обращения двухтомный учебник “Армянский народ: От древних времен до современности”. Об этом PanARMENIAN.Net сообщили в инициативной группе. Как отмечают студенты, учебник содержит многочисленные ошибки. “Каждый студент, который позволит такие ошибки, провалит экзамен. Мы удивляемся, почему с 1997 года до сих пор авторы этого учебника продолжают использовать его и даже снова публикуют без каких-либо исправлений», – говорится в обращении.
Министерство РА по делам диаспоры 23-го февраля направило письмо в американские вузы, в котором говорится, что уже ведутся работы по созданию on-line учебника по истории Армении. Этот учебник будет иметь версии на разных языках и будет размещен на сайте Национальной Академии Наук (НАН) Армении, откуда все желающие могут скачать его бесплатно.