24 Մարտ 2021 - 08:01 AMT
Եվրոպայի խորհրդի «Ժողովրդավարություն՝ իրավունքի միջոցով» եվրոպական հանձնաժողովը (Վենետիկի հանձնաժողով) 2021 թվականի մարտի 19-20-ի նստաշրջանում որոշել է ուսումնասիրել ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի գործունեության ֆինանսավորման երաշխիքներին վերաբերող օրենսդրական նախագիծը։
ՄԻՊ գրասենյակից հայտնում են, որ այս հարցը քննարկվել է Վենետիկի հանձնաժողովի նիստում և վերջինս հրապարակել է դրան հետևելու որոշում։
Ավելի վաղ ՀՀ կառավարությունը հաստատել և Ազգային ժողով է ուղարկել նախագիծ, որով նախատեսվում է կրճատել ՄԻՊ ֆինանսավորումը։
«Մարդու իրավունքների պաշտպանի համոզմամբ՝ նշված նորմի վերացումը կհանգեցնի Պաշտպանի հաստատության ինստիտուցիոնալ անկախության վերացման։ Ավելին, առաջարկվող փոփոխությունը պարունակում է իրական ռիսկ առ այն, որ դա կհանգեցնի միջազգային «A» կարգավիճակից զրկելուն: Սա իր հերթին մեխանիկորեն կզրկի Պաշտպանին, օրինակ, ՄԱԿ-ի կառույցներում ելույթներ ունենալու, միջազգային կառույցների ղեկավար պաշտոններում ընտրելու և ընտրվելու հնարավորությունից»,- նշել են ՄԻՊ գրասենյակից։
Ավելի վաղ Մարդու իրավունքների հաստատությունների եվրոպական ցանցի՝ ENNHRI-ի նախագահը բաց նամակով դիմել է ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահին՝ նշելով, որ «Մարդու իրավունքների պաշտպանի մասին» ՀՀ սահմանադրական օրենքի 8-րդ հոդվածի 5-րդ մասը Եվրոպայում լավագույն փորձ է և կոչ է արել այն պահպանել։

Европейская комиссия Совета Европы «Демократия через право» (Венецианская комиссия) на сессии 19-20 марта приняла решение рассмотреть законодательный проект, касающийся гарантий финансирования деятельности Защитника прав человека Армении. Этот вопрос был обсужден на заседании Венецианской комиссии и комиссия опубликовала решение следовать этому решению.
Правительство Армении ранее одобрило направленный в Национальное собрание законопроект о внесении изменений в Конституционный закон Республики Армения «О Защитнике прав человека», предусматривающий отмену ч. 5 ст. 8. Согласно этому законодательному требованию, ежегодный размер ассигнований, предоставляемых омбудсмену, его сотрудникам, а также омбудсмену в качестве национального превентивного механизма, не может быть меньше ассигнований, предусмотренных государственным бюджетом в предыдущем году.
По убеждению омбудсмена, отмена указанной нормы приведет к ликвидации институциональной независимости офиса омбудсмена. Более того, предлагаемое изменение содержит реальный риск того, что это приведет к лишению международного статуса «А». Это, в свою очередь, механически лишит Защитника возможности выступать в структурах ООН, избирать и быть избранным на руководящие должности международных структур.