9 Մարտ 2009 - 13:42 AMT
Մարտի 9-ին Հայաստանի Նկարիչների միությունում բացվել է «Գարնանային մեղեդի» ցուցահանդեսը` նվիրված Կանանց միջազգային օրվան: Ցուցահանդեսին ներկայացվել են Հայաստանի Նկարիչների միության124 անդամ-նկարչուհիների ավելի քան 200 աշխատանքներ:
Ցուցահանդեսը ներառում է գեղարվեստի զանազան ուղղություններ: Այստեղ կարելի է տեսնել ինչպես դասական գեղանկարչություն, այնպես էլ ավանգարդ յուղանկարներ, ինչպիսիք են Սեդա Վելարյանի աշխատանքները, Նունե Աղաբալյանի գործվածքային տպագրությունը, Թերեզա Միրզոյանի բրոնզե արձանիկները, Արեւիկ Թունյանի կավե աշխատանքները, Մարիամ Իսրայելյանի բրդե գործած տիկնիկները, Սվետլանա Քալաջյանի գոբելենը, Սուսաննա Մկրտչյանի ռելյեֆային գրաֆիկան եւ այլն:
Ցուցահանդեսը բաց կլինի մինչեւ մարտի 18-ը:
Հայաստանում եւ նախկին ԽՍՀՄ երկրներում Կանանց միջազգային օրվա պատվին նկարչուհիների աշխատանքների ցուցադրությունն առաջին անգամ անցկացվել է 1941թ.:

9 марта в Союзе художников Армении открылась выставка «Весенняя мелодия», приуроченная к Международному женскому дню. На выставке представлены более 200 работ 124 художниц-членов Союза художников Армении.
Выставка включает различные направления изобразительного искусства. Здесь можно увидеть как классическую живопись, так и авангардную живопись маслом подобно работе Седы Веларян, шелкографию Нуне Агабалян, бронзовые статуэтки Терезы Мирзоян, глиняные работы Аревик Тунян, вязаные куклы из шерсти Мариам Исраелян, гобелен Светланы Каладжян, рельефную графику Сусанны Мкртчян и многое другое.
Выставка продлится до 18 марта.
В Армении и в республиках бывшего СССР выставка работ художниц в честь Международного женского дня впервые была проведена 1941 году.