Covid-19-ի դրական կարգավիճակով 149 քաղաքացի սպասում է հոսպիտալացման իր հերթին։ Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում տեղեկացրել է առողջապահության փոխնախարար Գևորգ Սիմոնյանը։
«ՀՀ առողջապահության նախարարությունն անում է առավելագույնը «Քովիդ կենտրոնների» քանակը և մահճակալային ֆոնդն ընդլայնելու ուղղությամբ:
Համաճարակային վիճակում դրական բեկում չունենալու պարագայում հաշված օրերի ընթացքում կմոտենանք մահճակալային հզորությունների առավելագույնին»,- ասվում է գրառման մեջ
ՀՀ-ում մարտի 29-ի դրությամբ հաստատվել է կորոնավիրուսային հիվանդության ընդհանուր 190,741 դեպք, որից 172,096-ը՝ առողջացած, 3476-ը՝ մահվան ելքով: Կորոնավիրուսային հիվանդությամբ այս պահին փաստացի բուժում է ստանում 14,287 պացիենտ:
Հայաստան է ներկրվել կորոնավիրուսի (Covid-19) դեմ պատվաստանյութի առաջին խմբաքանակը՝ AstraZeneca ընկերության պատվաստանյութի 24,000 դեղաչափ: Պատվաստանյութը նախատեսված է ռիսկի խմբերի շրջանում, մասնավորապես՝ բուժաշխատողների, 65 տարեկան և բարձր տարիքի անձանց, քրոնիկ հիվանդների, տարեցների խնամքի կենտրոնների բնակիչների և աշխատակիցների, սոցիալական խնամքի կենտրոնների աշխատակիցների, կամավորության սկզբունքով, կորոնավիրուսի դեմ պատվաստելու համար:

30 Март 2021 - 06:55 AMT
В Армении в настоящее время 149 граждан с коронавирусом ждут своей очереди на госпитализацию. Об этом на своей странице в Facebook написал заместитель министра здравоохранения Армении Геворг Симонян.
По его словам, Минздрав делает все возможное, чтобы увеличить количество Covid-центров и коечный фонд.
«Если не будет положительного прорыва в эпидемиологической ситуации, мы достигнем максимума коечных мощностей за несколько дней», – написал замминистра.
Ранее заместитель директора Национального центра по контролю и профилактике заболеваний Минздрава Армении Гаяне Саакян сообщила, что коечный фонд для больных Covid-19 истощен. По ее словам, при сохранении такой тенденции распространения в Армении в течение недели ожидается 7000 новых случаев заражения. При таких показателях свободных мест в больницах не останется, и снова появятся очереди на госпитализацию.