Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը, ֆեյսբուքյան իր էջում ներկայացնելով ՀՀ սահմանային բնակիչների իրավունքների ու բնականոն կյանքի երաշխավորման գործոնները, նշել է, որ ադրբեջանական տեղակայումներն ընթացել են միջազգային պահանջների կոպիտ ու զանգվածային խախտումներով։
Նա նշել է, որ Սյունիքի կամ Գեղարքունիքի գյուղերի հարևանությամբ, Սյունիքում ճանապարհներին ադրբեջանական տեղակայումները Խորհրդային Հայաստանի կամ Ադրբեջանի սահմաններով` 1970-ական, 1980-ական, 1940-ական թվականների (լինի, օրինակ, 1975-1976 թթ., 1985թ., 1942թ.) կամ այլ քարտեզներով և GPS-ի տվյալներով հիմնավորել չի կարելի:
Նշվում է նաև, որ որպես ինքնիշխան պետություններ՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև դեմարկացիա կամ դելիմիտացիա երբեք տեղի չի ունեցել և առավել ևս միջազգային որևէ փաստաթուղթ դրա վերաբերյալ չի ստորագրվել:
«2) Խորհրդային միությունում տեղի ունեցածը եղել է ոչ թե երկու ինքնիշխան պետությունների՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև պետական սահմանների որոշում, այլ մեկ ինքնիշխան պետության՝ ԽՍՀՄ-ի ներսում երկու սուբյեկտների միջև սահմանների վարչական բնույթի բաժանում: Խորհրդային քարտեզները միայն այդ մասին են: Ի դեպ, ինչո՞ւ 1920-ական թթ. քարտեզները սահմանների այս օրերի գործընթացի հետ կապված չեն վկայակոչվում:
3) ՀՀ պետական սահմանների որոշման գործընթացը վարչատարածքային բաժանման հետ կապել չի կարելի: Այդ երևույթները միանգամայն տարբեր են:
4) ՀՀ պետական սահմանների որոշման գործընթացում Հայաստանի առաջին հանրապետության սահմաններն ու քարտեզներն անտեսվել չեն կարող: Սա պահանջում ՀՀ քաղաքացիների, ՀՀ բնակչության իրավունքների իրական երաշխավորման հրամայականը:
5) Ադրբեջանական այսօրվա տեղակայումներն ընթացել են միջազգային, այդ թվում՝ մարդու իրավունքների պահանջների կոպիտ ու զանգվածային խախտումներով, պատերազմի և ուժի իրական սպառնալիքի ներքո և ադրբեջանական բացահայտ ցեղասպան քաղաքականության պայմաններում:
6) Պետական սահմանների որոշման գործընթացը չի կարող խաթարել սահմանային բնակիչների բնականոն կյանքը կամ առաջացնել պետության քաղաքացու իրավունքների և օրինական շահերի, այդ թվում՝ կյանքի ու ֆիզիկական անվտանգության, երեխաների անվտանգ ապրելու, սեփական հողը մշակելու, ջրային պաշարներից, արոտավայրերից ու խոտհարքներից լիարժեք օգտվելու և այլ իրավունքներ»,-ասվում է գրառման մաջ:
Թաթոյանը նշել է, որ այս կետերը ՀՀ քաղաքացիների, սահմանային բնակիչների իրավունքների ու բնականոն կյանքի երաշխավորող հիմնական գործոններից են:

Азербайджанские сегодняшние расположения рядом с селами армянских Сюника или Гегаркуника, на дорогах Сюника нельзя обосновывать границами Советской Армении или Азербайджана 1970-х, 1980-х, 1940-х годов (будь то, например, 1975-1976, 1985, 1942), а также картами и GPS данными. Об щтом говорится в заявлении омбудсмена Армении Армана Татояна.
«Азербайджанские сегодняшние размещения были осуществлены с грубыми и массовыми нарушениеми международных требований, в том числе прав человека, под реальной угрозой силы и войны, в условиях открытой политики геноцида со стороны Азербайджана», – отметил Татоян.
По словам омбудсмена, между Арменией и Азербайджаном, как суверенными государствами, никогда не была проведена демаркация или делимитация границ, более того, никакого международного документа в связи с этим не было подписано.
«Произошедшее в Советском Союзе было не определением государственных границ двух суверенных государств Армении и Азербайджана, а административным делением границ двух субъектов входящих в состав СССР. Советские карты свидетельствуют именно об этом. Кстати, почему в связи с сегодняшними процессами разграничения не упоминаются карты 1920-ых годов?
Процесс определения государственных границ Республики Армения нельзя связывать с административно-территориальным делением. Это совершенно разные явления. При определении государственных границ Республики Армения нельзя игнорировать границы и карты Первой Республики Армения. Это настоятельное требование реального гарантирования прав граждан и населения РА», – говорится в заявлении омбудсмена.
«Процесс определения государственных границ не может подрывать нормальную жизнедеятельность приграничных жителей или нарушать права и законные интересы граждан РА, включая право на жизнь и физическую безопасность, безопасное проживание детей, использование земельных участков, полноценное использование водных ресурсов, пастбищ, лугов и т. д. Эти пункты являются основными принципами, которые гарантируют нормальную жизнедеятельность и защиту прав граждан, приграничных жителей РА», – подчеркнул Татоян.
После 44-дневной войны в Нагорном Карабахе приграничными стали 39 населенных пунктов Сюникской и Гегаркуникской областей Армении.